KOAH'lı hastalarda oksidatif stres düzeyleri ile LDH ve CK, CK-MB düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between oxidative stress levels and LDH and CK, CK-MB levels in patients with copd
- Tez No: 713882
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Akciğer Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: KOAH'ta zararlı gaz ve partiküllere karşı inflamatuar cevapla hava yollarında ilerleyici havaakım kısıtlaması olur. İnflamatuar süreçte oksidatif stres rol oynar, hücre ve kas yıkımı görülür. KOAH'lı hastalarda Pulmoner rehabilitasyon (PR) tedavisinin solunum ve genel kas gücünün geri kazanılmasında önemi büyüktür. Çalışmamızda amaç, oksidatif stresin PR ile düzeldiğini, direkt göstergeler tiyol ve disülfid değerleri ile rutin, indirekt biyokimyasal belirteçlerinden CK, CK-MB ve LDH değerleri ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Yatarak ve ayaktan PR tedavisi alan KOAH'lı hastalarda yapılmıştır. Hastalara rutin PR öncesi ve sonrası değerlendirmeler yapılmış, egzersiz programları belirlenerek tedaviye alınmıştır. Programın başında ve sonunda kanları alınarak tiyol, disüfid, LDH, CK, CK-MB değerleri belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 21 hastanın yaş ortalaması 63±7.31'di. Hastaların 11'i ayaktan, 10'u hastanede yatarak tedavi almıştır. Hastaların büyük çoğunluğu erkekti (E/K = 20/1, % 95.2 / 4.8).
Özet (Çeviri)
Aim: There is progressive airflow limitation in the airways as an inflammatory response of harmful gases and particles in COPD. Oxidative stress plays a role in the inflammatory process, cell and muscle destruction. PR is of great importance in restoring respiratory and skeletal muscle strength. In this study, the aim is to investigate the improvement of oxidative stress with PR, and its relationship with the direct indicator of thiols, disulfide and, indirect biochemical markers CK, CK-MB and LDH. Material and Method: The patients with COPD included as inpatient and outpatient. they were evaluated before and after for PR and exercise program was prescribed. And also, Thiols, disulfide, LDH, CK, CK-MB values tested. Results: The mean age of 21 patients was 63±7.31. Eleven of the patients were outpatient and 10 of them were inpatient. Majority of the patients were male (M/F=20/1, 95.2/4.8%).