Beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf yönetimi davranışları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Mardin ili örneği)
Examination of the relationship between physical education teachers' classroom management behavior and communication skills (Mardin province example)
  1. Tez No: 713883
  2. Yazar: BURCU AREFİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf yönetimi davranışları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve sınıf yönetimi davranışları ile iletişim becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Mardin İlinde görev yapan 489 beden eğitimi öğretmeni oluştururken, araştırmanın örneklemini ise evrenden rastgele seçilen 400 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak sınıf yönetimi davranışları ile ilgili verilerin toplandığı Ünlü, ve ark., tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Öğretmenleri Sınıf Yönetimi Davranışları Ölçeği”; İletişim becerileri için ise Bugay ve Owen tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Ölçeği-Yetişkin Formu (İBÖ-YF)”kullanılmıştır. Anket verilerinin analizinde SPSS 22 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmada, frekans, yüzde ve anlamlılık tabloları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between classroom management behaviors and communication skills of physical education teachers and to examine classroom management behaviors and communication skills according to various variables. The universe of the study consisted of 489 physical education teachers working in Mardin in the 2020-2021 academic year, while the sample of the study consisted of 400 physical education teachers randomly selected from the universe. As a data collection tool in the research,“Physical Education Teachers Classroom Management Behaviors Scale”developed by Ünlü et al., in which data on classroom management behaviors were collected; For communication skills,“Communication Skills Scale-Adult Form (İBÖ-YF)”developed by Bugay and Owen was used. SPSS 22 statistical package program was used in the analysis of the survey data. In the study, frequency, percentage and significance tables were created.