B-metrik uzaylarda en iyi yakınlık noktası sonuçları
Some best proximity point result on B-metric
- Tez No: 713887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLANTAŞ, DR. HAKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde diğer ana bölümlerde gerekli olan bazı tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde literatür taraması yapılmış ve bazı sonuçlar detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm tezimizin orjinal bölümünü içermektedir. Bu bölümde biz öncelikle Karapınar tip büzülme dönüşümü kavramı tanıtılmış ve bu dönüşümler için -metrik uzaylarda bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları elde edilmiştir. Böylece literatürde bazı sabit nokta ve en iyi yakınlık noktası sonuçlarının bir genellemesi elde edilmiştir. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first chapter, some definitions and theorems required in other main chapters are given. In the second part, a literature study was made and some results were examined in detail. The third chapter contains the original part of our thesis. In this section, we first introduce the concept of Karapınar type non- unique contraction transform and obtain some best proximity point results for these transforms in b-metric spaces. Thus, a generalization of some fixed point and best proximity point results has been obtained in the literature. In the last section, conclusion and recommendation is given