Biochemical comparative study for the role of selenium and chromium in metabolic syndrome
Metabolik sendromda selenyum ve kromun rolü için biyokimyasal karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 713886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇAY, PROF. DR. RAİD M. H. ALSALIH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sunulan tez çalışmasının amacı, selenyum ve kromun MetS'deki rolünü ve bileşenlerle ilişkisini belirlemek ve yaş, cinsiyet ve VKİ'nin çalışılan parametreler üzerindeki etkisini tayin etmektir. 140 katılımcıdan örnekler toplanmış ve bunların 70'i bu çalışmada kullanılan sendrom kriterlerini karşılamıştır. Diğer 70 kişi ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılar yaş, cinsiyet ve VKİ'ye göre ayrılmış ve hedeflenen yaş aralığı 20 ila 75 yaş arasında olmuştur. Se, Cr, FBG, F. insülin, HOMA-IR, TG, HDL, UA ve fibrinojen konsantrasyonları incelenmiş buna ek olarak sistolik ve diyastolik kan basıncı, bel çevresi, kilosu ve boyu ölçülmüştür. Sonuçlar, selenyum ve krom arasında MetS ile ters bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Yaş, cinsiyet ve VKİ'nin, çalışılan parametrelerin konsantrasyonu üzerinde açık bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. FBG, F. insülin, HOMA-IR, TG, UA, fibrinojen, WC, SBP ve DBP konsantrasyonunda önemli bir artış görülürken, HDL, Se ve Cr konsantrasyonunda bir düşüş kaydedilmiştir. ROC eğrisi gözününde bulundurulduğunda Se ve Cr, diyabetik olmayan MetS ve kontrol denekleri arasında ayırt edici bir farklılık gözlenmiştir. Sonuçlar gözününe alındığında Se ve Cr konsantrasyonları, gelecekte sendromun tanısal parametrelerinin belirlenmesinde veya MetS'nin iyileştirilmesinde terapötik etkinlikleri açısından umut vaad etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to mark the role of selenium and chromium in MetS and their association with components and to know the effect of age, sex, and BMI on the studied parameters. Samples were collected from 140 participants, and 70 of them met the syndrome criteria used in this study. The other 70 were as a control group. Participants were divided by age, sex, and BMI. The target ages ranged from 20-75 years. The concentrations of Se, Cr, FBG, F. Insulin, HOMA-IR, TG, HDL, UA, and fibrinogen were examined. In addition to measuring systolic and diastolic blood pressure, waist circumference, weight, and height. The results showed an inverse correlation between selenium and chromium with MetS. Age, sex, and BMI had a clear effect on the concentration of the studied parameters. The results showed a significant increase in the concentration of FBG, F. Insulin, HOMA-IR, TG, UA, fibrinogen, WC, SBP, and DBP. While it recorded a decrease in the concentration of HDL, Se, and Cr. Through the ROC Curve procedure, Se and Cr record a distinctive ability between non-diabetic MetS and control subjects. The concentrations of Se and Cr decrease with the occurrence of MetS, which may be useful in the future as diagnostic parameters of the syndrome or conduct studies to prove their therapeutic usefulness in improving MetS.