Okul öncesi eğitim gören 36-71 aylık çocukların sosyal yetkinlik ve oyun davranışlarının incelenmesi
Examination of social competence and play behaviors of 36-71 months old children with PRE-school education
  1. Tez No: 713957
  2. Yazar: MERVE BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitime devam eden 36-71 aylık çocukların sosyal yetkinlik becerileri ile oyun davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma 01.01.2020/31.12.2020 tarihleri arasında Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokuluna devam eden 323 Çocuk ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği”ve“36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin Sosyal Yetkinlik Davranış Değerlendirme Ölçeği ve Oyun Davranış Ölçeği alt boyutları ve toplam puanları arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile test edilmiştir. Analizlerin tamamında p≤.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre 36-71 aylık çocukların oyun davranışları ve sosyal yetkinlik düzeyleri; yaşa, cinsiyete, kardeş sayısına, doğum sırasına, anne ve baba eğitim düzeyine, anne-baba birlikteliğine ve hayatta olup olmama durumuna, yaşanılan evin durumuna göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Çocukların oyun davranışları ile sosyal yetkinlik düzeyleri arasındaki ilişkinin analiz sonuçlarına göre ise sosyal yetkinliğin alt boyutlarıyla oyun davranışının alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar meydana gelmiştir. Sosyal yetkinlik ölçeğinin toplam puanlarıyla oyun davranış ölçeğinin toplam puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between social competence skills and play behaviors of 36-71 months old children attending pre-school education. The research was completed with 323 children attending kindergarten affiliated to Sivas Provincial Directorate of National Education between 01.01.2020/31.12.2020.“Personal Information Form”,“Social Competence and Behavior Evaluation-30 Scale”and“Play Behavior Scale for 36-71 Month-old Children”were used as data collection tools in the research. In order to conduct the research, institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee. The collected data were evaluated with the SPSS statistical program. The relationships between the students' Social Competency Behavior Rating Scale and Game Behavior Scale sub-dimensions and their total scores were tested by correlation analysis. The p≤.05 value was considered statistically significant in all analyzes. According to the findings of the study, play behaviors and social competence levels of 36-71 months old children; It shows significant differences according to age, gender, number of siblings, birth order, mother and father education level, parental union, being alive or not, and the situation of the house in which they live. According to the results of the analysis of the relationship between children's play behaviors and social competency levels, there were significant differences between the sub-dimensions of social competency and the sub-dimensions of play behavior. A significant relationship was found between the total scores of the social competence scale and the total scores of the game behavior scale.