Farklı asitleme teknikleri kullanılarak uygulanan kompomer restorasyonlarda mikrosızıntının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of microleakage in compomer restorations using different etching techniques
- Tez No: 713958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BEZGİN, PROF. DR. BURAK BİLECENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı süt dişi sınıf II kavitelerinde universal adezivin total etch, self etch ve selektif etch uygulanmasının 1 ve 3 yıl yaşlandırma işleminden sonra mikrosızıntıya etkisinin araştırılmasıdır. 63 adet çekilmiş süt ikinci azı dişine sınıf II kaviteler açılmış ve hazırlanan dişler 3 eşit gruba ayrılmıştır. (total etch,self etch, selektive etch). Universal bir adeziv (Prime ve Bond Elect Universal) ve kompomer kullanarak 3 farklı teknikle restorasyonlar tamamlanmıştır. Her gruptan 7 diş 1 yıllık; 7 diş 3 yıllık yaşlanmaya denk gelecek döngüde mekanik olarak yüklenmiştir. Her gruptan 7 diş yaşlanma işlemine tabii tutulmamıştır. Örnekler hazırlandıktan sonra %50'lik Gümüş Nitrat Çözeltisi izleyici olarak kullanılmıştır. Mikrosızıntı değerleri Micro Bilgisayarlı Tomografi(Bruker Skyscan 1275, Kontich, Belçika) ile incelenmiştir. Grupların birbiri ile karşılaştırılmasında tüm zamanlarda sızıntı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Total-etch ve Selektif etch yöntemi ile dolguları yapılan örnekler yaşlanma işleminden sonra benzer mikrosızıntı değerleri göstermiştir. Self-etch grubundaki örneklerde ise 1 yıllık yaşlanma sonucunda daha yüksek sızıntı değerleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of total etch, self-etch ve selective etch application of universal adhesive on microleakage after 1 ve 3 years of aging in primary tooth class II cavities. Class II cavities were preperad in 63 extracted primary second molars ve the prepared teeth were divided into 3 equal groups. (total etch, self etch, selective etch). Restorations were completed with 3 different techniques using a universal adhesive (Prime ve Bond Elect Universal) ve compomer. 7 teeth from each group are 1 year old; 7 teeth are mechanically loaded in a cycle equivalent to 3 years of aging. 7 teeth from each group were not subjected to aging process. After the teeth were prepared, 50% Silver Nitrate Solution was used as a tracer. Microleakage values were investigated by Micro Computed Tomography (Bruker Skyscan 1275, Kontich, Belgium). When the groups were compared with each other, no statistically significant difference was found between the leakage values at all times. Samples filled with Total-etch ve Selective etch methods showed similar microleakage values after aging. In the samples in the self-etch group, higher microleakage values were observed after 1 year of aging.