Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin programlamaya ilişkin öz yeterlilikleri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between information technology teachers self-sufficiency in programming and critical thinking tendencies
  1. Tez No: 713966
  2. Yazar: MEHMET BEBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRİZ İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin programlamaya yönelik öz yeterlilikleri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenerek, programlamaya ilişkin öz yeterliliklerin eleştirel düşünmenin yordayıcısı olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Mersin İlinde devlet okullarında çalışan bilişim teknolojileri öğretmenleri oluşturmaktadır. Verileri toplamak için; öğretmenlerin programlamaya yönelik öz yeterliliklerini ölçmede Altun ve Mazman (2012) tarafından Türkçe' ye uyarlanmış“Programlamaya Yönelik Öz Yeterlilik Ölçeği”, Köksal (2013) tarafından Türkçe' ye uyarlanmış“California Eleştirel Düşünme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde T-test, Anova, Pearson Korelasyon analiz tekniği ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonunda, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin programlamaya ilişkin öz yeterliliklerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin programlama öz yeterlilikleri ile cinsiyet ve internet kullanım alışkanlıkları değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu, hizmet yılı, kurum türü ve günlük ortalama internette geçirilen süre değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimleri ile cinsiyet değişkeni arasında kadın öğretmenler lehine anlamlı küçük bir farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimleri ile hizmet yılı, kurum türü, internet kullanım alışkanlıkları ve günlük ortalama internet süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin programlama öz yeterlilik düzeyleri ile eleştirel düşünme eğilim düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan korelasyon analizinde orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Ayrıca, programlama öz yeterlilik becerisinin eleştirel düşünme eğilimi üzerinde etkisi anlamlı ve pozitif yönde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine relationship between information technology teacher's self-sufficiency in programming and critical thinking tendencies in terms of various variables and determining whether self- sufficiency in programming is a predictor of a critical thinking. Screening method from quantitative research methods was used in the research. The study group of the study is composed of information technology teachers working in public schools in Mersin Province during the 2020-2021 academic year. To collect the data;“Programming For self-sufficiency Scale”adapted to Turkish by Altun and Mazman (2012),“California critical thinking Scale”adapted to Turkish by Köksal (2013) and“personal information form”prepared by the researcher was used. In the analysis of the data, T-test, Anova, Pearson Correlation analysis technique and simple linear regression analysis were applied. At the end of the research, it was concluded that the self- sufficiency of information technology teachers regarding programming is at a high level. It has been determined that there is a significant difference between teacher's programming self- sufficiency and gender and internet usage habits variables. There was no significant difference between the year of service, the type of institution, and the daily average time spent on the internet. It is concluded that the critical thinking tendencies of information technology teachers are at a high level. A significant small difference was found between the critical thinking tendencies of teachers and the gender variable in favor of female teachers. There was no significant difference between the critical thinking tendencies of teachers and the year of service, institution type, internet usage habits and daily average internet time variables. In the correlation analysis conducted, a significant relationship was observed at a moderate positive level. Furthermore, the effect of programming self-sufficiency skill on the tendency to think critically has been found to be significant and positive.