3T risk değerlendirme tekniği üzerinden Kars DSİ atölyeleri risk analiz ve değerlendirilmesi
With 3T risk assessment techniquekars water works workshops risk analysis and evaluation
- Tez No: 713970
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖTÜKEN SENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İş hayatında gerçekleştirilen işlerle ilgili olarak iş yerlerinde çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu riskler iş esnasında kazalara ve kayıplara neden olmaktadır. Kazalar, bazen yaralanma, uzuv kayıp etme şeklinde olabileceği gibi, bazen de ölümle sonuçlanabilmektedir. Aynı zamanda bu riskler kullanılan makine ve teçhizatların da zarar görmesine neden olmaktadır. Bu noktada iş yerlerindeki risk faktörlerinin değerlendirilip analiz edilmesi, sonuçlarının ilgili yerlerle paylaşılması ve bununla ilgili önlemlerin alınması önem arz etmektedir. Bu çalışmada Kars Devlet Su İşleri Müdürlüğü atölyelerindeki risk faktörleri 3T risk analiz yöntemi kullanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. 3T risk analiz yönteminden yararlanılmasının amacı kullanımının kolay, sonuçlarının açık net olmasıdır. Analiz sonucunda elde edilen veriler paylaşılarak Kars Devlet Su İşleri Müdürlüğü atölyelerindeki risk faktörlerinin ve değerlerinin tespiti sağlanmıştır. Bu noktada bahse konu kuruma yol gösterici nitelikte olduğu için çalışmamız önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There are various risks associated with work in business life. These risks cause accidents and losses during work. Accidents are sometimes in the form of injury and loss of limbs. Sometimes it results in death. These risks also damage the machinery and equipment used. It is important to evaluate and analyze the risk factors in the workplace and to share the results. In this study, the risk factors in the workshops of Kars State Hydraulic Works were analyzed with the 3T risk analysis method. The purpose of using the 3T risk analysis method is that it is easy to use and the results are clear. The data obtained as a result of the analysis were shared. The risk factors and values in the workshops of Kars State Hydraulic Works were determined. Our work is important because it guides the institution.