Çiftçilerin silajlık mısır üretim desteğinden yararlanmasını etkileyen faktörlerin analizi: Denizli ili örneği
Analysis of factors affecting farmers' utilization of silage corn production support: Example of Denizli province
  1. Tez No: 714000
  2. Yazar: YAŞAR CESARET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Denizli ilinde silajlık mısır üretim desteği uygulamasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini 128 silajlık mısır üreticisi ile yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucu elde edilen birincil veriler oluşturmuştur. Elde edilen veriler, üreticilerin silajlık mısır üretim desteğinden yararlanan ve yararlanmayan olarak iki gruba ayrılarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmada üreticilerin %67.2'sinin silajlık mısır desteklerinden yararlandıkları, %32.8'inin ise yararlanmadığı belirlenmiştir. Üreticilerin ortalama yaşlarının 47.6 yıl, ortalama çiftçilik deneyim sürelerinin 30.7 yıl, ortalama hayvancılık deneyim sürelerinin 19.7 yıl, ortalama silajlık mısır üretim deneyim sürelerinin 9.7 yıl ve ortalama işletme arazisi büyüklüğünün ise 77.8 dekar (da) olduğu saptanmıştır. Üreticilerin silajlık mısır üretim desteğinden yararlanmasını etkileyen faktörlerin belirlenmesi için yapılan ki-kare analizi sonucuna göre, bazı sosyo ekonomik değişkenler ile üreticilerin desteklerden yararlanması durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre; üreticilerin silajlık mısır üretim desteklerinden yararlanıp yararlanmamaları ile yaş, toplam aile üye sayıları, silajlık mısır üretimi deneyim süresi, üreticilerin işletme kaydı tutma durumu, üreticilerin tarımsal kooperatiflere üyelik durumu, sosyal güvence durumu, düzenli olarak gazete okuma durumu, hayvan varlığı, silajlık mısır ekim alanındaki yıllık değişim ve yem bitkisi alet ekipman desteğinden faydalanma durumu değişkenleri arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunmuştur. Araştırma bölgesinde rekabet gücü yüksek ve sürdürülebilir bir hayvansal üretim için silajlık mısır üretim miktarının artırılması önem arz etmektedir. Silajlık mısır üretim desteğinden üreticilerin daha fazla yararlanabilmesi için gerekli teknik, bürokratik ve politik önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the use of silage corn production support in the province of Denizli. The main data used in the study comes from a poll taken by a sample of 128 silage corn farmers. The data obtained has been examined and analyzed after being classified into two as farmers who utilization production support and farmers who do not utilization support. The study points out that 67.2% of the farmers have utilization silage corn production support while 32.8% did not utilization this support. Average age of the farmers is 47.6, their average farming experience is 30.7 years, their average cattle farming experience is 19.7 years, their average silage corn production experience is 9.7 years and their average farming land is 77.8 da. According to results of the chi-square analysis that was made to identify the factors affecting the farmers' utilization of the production support, a significant relationship has been found between some socio economic variables and the farmers' utilization of silage production support. Based on the findings of the logistics regression analysis, a statistically significant relationship has been found between whether the farmers utilization the support or not and variables like age, family size, years in silage corn production experience of farmers, farmers' keeping of operational records, farmers' agricultural union membership status, social security status, regular newspaper literacy, cattle ownership, change in land size of silage corn production and the status of benefiting from forage crop tool and equipment support. It is important to increase the amount of silage corn production for a highly competitive and sustainable livestock production in the research area. Necessary technical, bureaucratic and political measures should be taken so that farmers can benefit more from silage corn production support.