Die lehrbücher im Deutsch als fremdsprache: Eine korpusbasierte analyse der lexikalischen vielfalt
Yabancı dil olarak Almanca ders kitapları: Sözlüksel çeşitliliğin derlem tabanlı bir analizi
- Tez No: 714001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ÇELİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ve Almanya'da basılmış yabancı dil olarak Almanca ders kitaplarındaki sözcüklerin sıklığının, türlerine göre dağılımının ortaya koyulmasını, sözcüklerin tanımlanmasını ve ders kitapları sözlüğüne ilişkin bir korpusun oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bunu yaparken, Sketch Engine aracılığıyla ders kitaplarındaki sözcük sıklıkları tespit edilmiş, sözcük türlerinin korpustaki özgüllüğünü belirlemek için token/type ratiosu belirlenmiş ve son olarak sözcükleri tanımlamak için Log-Likelihood (LL) ve Odd Ratio (OR) testleri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ortaya çıkan korpus ders kitapları sözlüğünün oluşturulması bakımından önemlidir ve korpusa Hakan Dolan Korpus (HD-Korpus) adı verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ders kitaplarındaki sözcük sıklığını sırasıyla isimler, fiiller, sıfatlar, zarflar, edatlar ve bağlaçlar oluşturmaktadır. Diğer yandan, korpustaki sözcüklerin özgüllüğünü ve çeşitliliğini belirlemek için uygulanan Token/Type ratio hesaplaması, zarfların en çok çeşide sahip sözcük türleri olduğunu, en sık frekansa sahip isimlerin ise, en az çeşitlilik gösterdiği sonucuna ulaştırmıştır. Bu sonuçlara dayanarak, sözcük sıklığının yüksek olmasının sözcük türlerinin çeşitliliğini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, LL ve OR sıralamasının ders kitaplarındaki sözcüklerin HD-korpustaki yaygınlığı ve özgüllüğü hakkında bilgi vermiş, benzerlik oranının yüksek olduğu sonucuna ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the frequency, distribution by their types and the meanings of the words in the German as a foreign language course books published in both Turkey and Germany and also to build a corpus related to course book dictionaries. During the study, the frequency of the words in the course books are found out with the help of Sketch Engine, token/type ratio are set in order to identify the specificity of the word types in the corpus and then Likelihood (LL) and Old Ratio (OR) tests are applied to define the words. As a part of the study, the importance of the corpus comes from creating a course book dictionary and the corpus is named as Hakan Dolan (HD) Corpus. In accordance with the findings obtained, the word frequency is composed in order of nouns, verbs, adjectives, adverbs, prepositions and conjunctions. On the other side, the Token/ Ratio calculations applied with the aim of demonstrating the specificity and range of the words lead us to conclude that adverbs are the most commonly used word types whereas words with the highest frequencies have the lowest range. According to the findings, we can conclude that the high frequency of the words does not have an influence on the range of the word types. Consequently, the LL and OR rankings give us clues about the specificity and range of the words that take place at course books in HD-Corpus and lead us to conclude that there is a high resemblance rate.