Water scarcity perceptions of farmers and adoption ofdrip irrigation: A Case study on Küçük Menderes River Basin
Çiftçilerin su kıtlığı algısı ve damla sulamanınbenimsenmesi: Küçük Menderes Havzası üzerine bir vakaçalışması
- Tez No: 853915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ERTÖR AKYAZI, DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, Küçük Menderes Havzası'nda özellikle Tire, Ödemiş ve Bayındır ilçelerinde çiftçiler arasında damla sulama teknolojisinin sınırlı kullanımını açıklayan belirleyicilere odaklanmaktadır. Bölgenin su kıtlığına karşı savunmasızlığı ve iklim değişikliğine karşı yüksek duyarlılığına rağmen, özellikle silajlık mısır üretiminde damla sulamanın geniş çapta benimsenmediği gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, çiftçilerin havzada silajlık mısır üretimi için damla sulamayı benimsemeye karşı gösterdikleri direncin arkasındaki bireysel ve bağlamsal/kurumsal faktörleri anlamaktır. Bu soruyu yanıtlamak için, havzadaki 43 çiftçiyle (36 küçük ölçekli ve yedi orta/büyük ölçekli) yüz yüze anketler yapıldı ve derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca, bölgede tarımsal üretimden sorumlu 6 ilgili devlet kurumunun temsilcileri ile derinlemesine görüşmeler yapıldı. Bulgular, havzadaki küçük, orta ve büyük ölçekli çiftçilerin, bireysel özelliklerine bakılmaksızın silajlık mısır üretimi için damla sulamayı tercih etmediklerini ortaya koymaktadır. Bu isteksizlik, çiftçilerin damla sulama teknolojisinin özellikle silajlık mısır için etkili olmadığı inancına, devlet desteğinin yetersizliğine ve/veya bu desteklerden faydalanamamalarına, ayrıca damla sulama ile ilişkilendirilen yüksek işgücü maliyetlerine bağlanabilir. Ayrıca, yağış ve toprak özellikleri gibi biyofiziksel faktörler ile geleneksel tarım bilgisi (örneğin, ekim nöbeti), çiftçilere havzadaki su kıtlığıyla başa çıkma konusunda yardımcı olmaktadır. Çalışma, damla sulamanın benimsenmesi için tek bir yaklaşımın, yerel ihtiyaçlar ve bilgiye daha derin bir anlayış kazanmayı engelleyebileceğini ve su kıtlığıyla başa çıkma konusunda etkisiz olabileceğini öne sürmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors explaining the limited uptake of drip irrigation among farmers in the Küçük Menderes River Basin, specifically in the districts of Tire, Ödemiş, and Bayındır. Despite the basin's vulnerability to water scarcity and climate change, drip irrigation has not been widely embraced, particularly for silage maize. The objective of this study was to understand which individual and contextual/institutional factors are contributing to the unwillingness of farmers towards adopting drip irrigation for silage maize production in the basin. To answer this question, I conducted face-to-face surveys and follow-up in-depth interviews with 43 farmers in the basin (36 small-scale and seven medium to large-scale), as well as six in-depth interviews with the representatives of the relevant government authorities responsible for agriculture. Findings indicate that small, medium, and large-scale farmers do not prefer drip irrigation for silage maize production irrespective of their individual characteristics in the basin. This reluctance can be attributed to their belief that drip irrigation technology is not effective especially for silage maize, insufficiency of government support and/or their inability to benefit from these supports, and high costs of labor associated with drip irrigation. Moreover, biophysical factors such as precipitation and soil characteristics, as well as traditional agricultural knowledge (e.g. crop rotation) enable farmers to address water scarcity in the basin. The study suggests that a one-size-fits-all-approach for the adoption of drip irrigation may hinder a deeper understanding of local needs and knowledge and may be unproductive for coping with water scarcity.