Photobiomodulation of A549 lung carcinoma cell line, HCT-116 colorectal cancer cell line & MRC-5 human healthy lung cell line via 660nm red and 808nm nir laser irradiation
  1. Tez No: 713999
  2. Yazar: MAYS KHALID MAHDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser, yıllar içinde toplumların en ciddi sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Kanser başladığı yerden vücudun komşu doku ve organlarına yayılma yeteneği ve eğilimi ile tedavi yöntemlerinin zorluğu nedeniyle çok tehlikeli bir hastalıktır. Akciğer ve kolon kanseri, görülme sıklıkları, metastaz ve mortalite oranları bakımından son zamanlarda en yıkıcı iki kanser türü olmuşlardır. Kanser tedavisi ile ilgili araştırmalar dünya çapında yoğunluk kazanmıştır. Lazer ile kanser tedavi yöntemleri de on yıllardır bilim insanlarının ilgi alanındadır. Işık-doku etkileşimlerinin daha iyi anlaşılmasına yönelik araştırma çalışmaları lazerlerin keşfinden bu yana terapötik uygulamalar için araştırılan konulardandır. Lazer Fotobiyomodülasyon, bir başka ifadeyle Düşük Güç Lazer Tedavisi (LLLT) de eş zamanlı olarak yürütülen çalışmalardandır. Fotobiyomodülasyon (PBM), düşük enerji/güç yoğunluklu lazerlerin hücreler ve doku molekülleri ile etkileşimleri nedeniyle biyolojik numunelerde neden oldukları değişiklikleri araştırmaya odaklanır. Bu bağlamda, PBM'nin iyileşmeyi olumlu etkileyebilecek kimyasal reaksiyonları tetiklediği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, görünür kırmızı ve yakın kızılötesi lazer uyarımlarının kolorektal kanser ve akciğer karsinomu hücrelerinin canlılığı üzerinde PBM etkilerini araştırmak ve sonuçların sağlıklı akciğer hücre hattı ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 660nm görünür kırmızı ve 808nm yakın kızılötesi lazer ışık kaynakları kullanılmıştır. 2J/cm2 ve 8J/cm2 olmak üzere iki farklı enerji yoğunluğunda lazer ışımaları 40 saniye ve 160 saniye ışıma sürelerinde in-vitro ortamda hücre hatlarına uygulanmıştır. Hücre canlılığı değerlendirmeleri, MTT testleri kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, 660nm lazer ışıması PBM'nin, kanser hücre hatlarının canlılığı üzerine etkilerinin sağlıklı hücrelere kıyasla istatistiksel olarak farklı etkilere neden olduğu görülmüştür. Sağlıklı akciğer hücre hatlarının hücre canlılıklarının akciğer kanseri hücre hatlarına kıyasla önemli ölçüde artış gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer had become one of the most serious health problems of populations over the years. This disease is very dangerous because of its ability and tendency of spreading from its origin of initiation to neighboring tissues and organs of the body and difficulties of treatment procedures. Lung and colon cancer have recently been the two most devastating cancers due to their high rates and metastasis and mortality. Research on cancer treatment has gained popularity worldwide. Laser cancer treatment modalities have also been under the scope of scientists for decades. Laser photobiomodulation, i.e. low-level laser therapy (LLLT) has been used in medical applications for therapeutic applications since the discovery of lasers and followed by research studies on a better understanding of light-tissue interactions. Photobiomodulation (PBM) focuses on investigating the changes of biological samples due to the effects of low energy/power density lasers interacting with cells and molecules of tissues. So PBM is suggested to stimulate chemical reactions that can lead to improvements in terms of healing. The main purpose of this thesis study was to investigate the PBM effects of visible red and near-infrared laser irradiation on cell viability of colorectal cancer cell line, and lung carcinoma cell line as well as comparing the results against healthy lung cell line. Two different wavelengths of laser irradiations at 808nm and 660nm were used throughout the study. Low-level laser irradiations at two energy densities of 2J/cm2, and 8J/cm2 were applied in-vitro for 40 seconds and 160 seconds respectively. Cell viability evaluations were done by using MTT assays. Results have shown that PBM of 660nm laser irradiation might be suggested to have significant effects on the viability of cancer cell lines compared with healthy cells. It has been shown that healthy lung cell lines had shown the highest increase in cell proliferation compared with lung cancer cell lines.