Sustainable new product development: the role of the environmental specialist and environmental marketing strategy development
Sürdürülebilir yeni ürün geliştirme: çevre uzmanının rolü ve çevresel pazarlama stratejisi geliştirilmesi
- Tez No: 714004
- Danışmanlar: PROF. DR. ANTHONY Dİ BENEDETTO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Temple University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yirmi birinci yüzyılda şirketler, çevresel sorunlara yanıt vermek için çeşitli baskılara maruz kalmaktadır ve bu baskılara yanıt vermek, satın alma, pazarlama ve lojistik gibi işletmenin çeşitli yönlerini etkilemektedir. Sürdürülebilirliğin dahil edilmesine ilişkin geleneksel dusunce, sürdürülebilirliği diğer kurumsal hedeflerle ters bir amac olarak kabul eder; bununla birlikte, son on yılda, bu paradigma, bu birleştirmeyi tamamlayıcı bir strateji, hatta bir fırsat olarak öneren bir görüş tarafından sorgulanmıştır. Firmaların çevre konularını kurumsal gündemlerine nasıl entegre ettiklerini ve bu entegrasyon stratejilerinin performansı nasıl etkilediğini anlamak çok önemli hale geldi. Sürdürülebilir yeni ürün geliştirme (SYÜG) süreci, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için bu stratejilerin odaklandığı temel alanlardan biridir. Bu tez, çevre uzmanlarının SYÜG ekiplerine entegrasyonunu ve çevresel strateji geliştirmenin motivasyonel faktörlerinin göreceli etkisini ve bunların SYÜG'nin performansını nasıl etkilediğine ilişkin yapısal ilişkiyi araştırmaktadır. İki ana araştırma akımına dayanır: sürdürülebilir yönetim ve geleneksel yeni ürün geliştirme çalışmaları. İlk makale, çevre uzmanlarının pazarlama, üretim ve Ar-Ge personeli gibi diğer işlevsel uzmandan oluşan yeni ürün geliştirme ekiplerine entegrasyonunu ve bunun SYÜG performansı üzerindeki etkisini üç aşamada inceler: (1) konsept geliştirme (KG) (örneğin, yeni ürün fikirlerinin oluşturulması ve iyileştirilmesi, pazar analizi, ürün konseptlerinin hazırlanması faaliyetleri), (2) ürün geliştirme (ÜG) (örneğin, ürünü teknik olarak geliştirme, prototip testlerinin yürütülmesi, test pazarlaması faaliyetleri) ve (3) ürün ticarileştirme (ÜT) (örneğin, pazara giriş, eğitim, satış sonrası destek faaliyetleri). Bu makalede, teorik alt yapımız olarak kaynak bağımlılığı teorisinden yararlanıyoruz. Bir çevre uzmanının yeni bir ürün ekibine entegre edilmesinin, böyle bir ekibin geleneksel üyelerinin başarabileceğinin ötesinde SYÜG proje performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair kanıt sunuyoruz. SYÜG 'nin aşamaları boyunca bu ilişkiyi analiz ederek, bu entegrasyonun etkinliğinin daha net bir resmini elde ettik. Özellikle çevre uzmanının entegrasyonu, ürün piyasaya sürüldüğünde yani SYÜG sürecinin son aşamasında SYÜG proje performansı üzerinde daha etkili oldu. Bu etki, yüksek yenilikçi projeler için daha da fazladır. İkinci makale, firmaları çevresel pazarlama stratejilerini benimsemeye iten farklı motivasyonları ve bunların yeni ürün avantajı ve SYÜG performansı üzerindeki göreceli etkilerini araştırıyor. Teorik olarak Paydaş Teorisi ve Kaynak Tabanlı Rekabet Avantajı Teorisi temel alınarak, çevresel pazarlama stratejisinin öncüllerini ve sonuçlarını belirleyen kavramsal bir çerçeve geliştirilmiştir. Çevresel pazarlama stratejisinin öncülleriyle ilgili olarak, çevresel pazarlama stratejisi geliştirmenin itici güçlerini inceledik: kamuoyunun ilgisi, yetkili kurulus baskılari ve pazar fırsatı. Ortaya cikan bulgular, konuyla ilgili mevzuatin otesine giden çevresel stratejiler geliştirmenin (proaktif stratejiler), yalnızca mevzuata (reaktif stratejiler) bağlı kalmaktan daha iyi yeni ürün performansına yol açtığını göstermiştir. Ayrıca sonuçlar, üst yönetim desteginin reaktif stratejiler için değil, yalnızca proaktif stratejiler için kritik oldugunu göstermiştir. Sonuc olarak, çevresel pazarlama stratejilerinin yeni ürün avantajına ve dolayısıyla daha iyi sürdürülebilir yeni ürün performansına yol açtığını bulduk. Bu tez, firmaların çevre uzmanlarını yeni ürün geliştirme ekiplerine nasıl entegre ettiklerine dair yeni anlayışlar sağlamayı amaçlayarak ve firmaların çevresel pazarlama stratejilerini nasıl geliştirdiğine ve bu stratejilerin yeni ürün performansını nasıl etkilediğine dair bilgimizi genişleterek, sürdürülebilirlik konularının yeni ürün geliştirme sürecine entegrasyonuna ilişkin literatürdeki kavramsal ve ampirik katkıların eksikliğine ilişkin bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies in the twenty first century are exposed to a variety of pressures to respond to environmental issues and responding to these pressures affects several aspects of business such as purchasing, marketing and logistics. Conventional wisdom regarding the incorporation of sustainability posits sustainability as a tradeoff with other corporate goals; however, during the last decade, this paradigm has been challenged by a view that proposes this incorporation as a complementary strategy, or even as an opportunity. Understanding how firms integrate environmental issues into their corporate agendas and how these integration strategies affect performance has become very important. The process of sustainable new product development (SNPD) is one of the core areas that these strategies focus on in order to achieve economic and environmental sustainability. This thesis investigates the integration of environmental specialists into SNPD teams and the relative influence of motivational factors of environmental strategy development and the structural relationship of how they affect the performance of SNPD. It relies on two main research streams: work on sustainable management and conventional new product development. The first essay examines the integration of environmental specialists into new product development teams that are composed of several other functional specialists such as marketing, manufacturing, and R&D personnel, and its impact on SNPD performance across three stages: (1) concept development (CD) (e.g., the generation and refinement of new product ideas, market analysis, preparation of product concepts), (2) product development (PD) (e.g., actual technical product development, execution of prototype tests, test marketing), and (3) product commercialization (PC) (e.g., market launches, training, after-sales support). In this paper, we draw upon resource dependency theory as our theoretical background. We present evidence that, integrating an environmental specialist into a new product team has a positive influence on SNPD project performance beyond what the traditional members of such a team would accomplish. Through analyzing this relationship across the stages of SNPD, we gained a clearer picture of the effectiveness of this integration. In particular, the integration of the environmental specialist was more effective on SNPD project performance in the final stage of the SNPD process when the product was being launched. This effect is even greater for high-innovative projects. The second essay investigates the different motivations that drive firms to adopt environmental marketing strategies and their relative impact on new product advantage and SNPD performance. Theoretically grounded in Stakeholder Theory and the Resource - Based View of the Firm Theory, a conceptual framework was developed that portrays the antecedents and consequences of environmental marketing strategy. In regard to the antecedents of environmental marketing strategy, we examined the drivers of environmental marketing strategy development: public concern, regulatory pressures and market opportunity. The results showed that developing environmental strategies that exceed regulations (proactive strategies) leads to better new product performance than only adhering to regulations (reactive strategies). In addition, the results showed that commitment from top management becomes critical only for proactive strategies, not for reactive strategies. Finally, in regard to the consequences, we found that environmental marketing strategies lead to new product advantage and in turn, better sustainable new product performance. This thesis fills a gap in the literature with respect to the lack of conceptual and empirical contributions on the integration of sustainability issues into the new product development process, by aiming to provide new insights into how firms are integrating environmental specialists into their new product development teams and by extending our knowledge of how firms develop environmental marketing strategies and how these strategies affect new product performance.