Linguistic chauvinism in learning national language: ACase study of teaching Persian language in East Azerbaijan-Tabriz
Ulusal dil öğrenmede dil şovenizmi: Doğu Azerbaycan, Tebriz' de Farsça öğretimi üzere bir vaka çalışması
  1. Tez No: 714005
  2. Yazar: ALI MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEYYED MEHDI SAMAEI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Payame Noor University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, ulusal dili öğrenmede dilsel şovenizmi inceleme girişimidir; ayrıca Tebriz'de Farsça öğretimi ile ilgili bir vaka çalışmasını da içermektedir. Dil şovenizmi, çeşitli alanlarda inceleme konusu olma potansiyeline sahip olmasına rağmen, İran'da henüz akademik bir araştırma yapılmamıştır; ayrıca şimdiye kadar yapılan çalışmalar, belirli ve irrasyonel zihni ifade etmek ve yazmakla sınırlıdır - yerel ve aşiret dilinin önemini büyüten bazı sertlik yanlıları seti. Bu çalışma, yukarıda bahsedilen olguya dilbilimsel bir perspektiften bakmaktadır. Bu çalışmada dil şovenist ilkelerinin ve bu öğretinin, milli kimliğin, aşiret ve milli dilin ve kültürün mahkûm edilmesinin temel sebeplerini, bazı Azerbaycan şovenistlerinin Fars diline karşı direnme sebeplerini, Türk milletinin rolü ve şöveninin rolünü ele alıyoruz. Şovenist tutum ve eğilimlerin benimsenmesinde toplumsal cinsiyet, ulusal birlik kavramı, dil dayanışması, yani Farsça ile Türkçe birbirinden ayrı olarak, Tebriz'deki Farsça Öğretim sisteminin kusurlarını temsil etmek ve yaş, cinsiyet, eğitim, sosyal gibi iç içe geçmiş faktörlerini analiz etmek. büyük ölçekte sınıf ve bireysel gelir. Lise ve kolej kız ve erkek öğrencilerden, öğretmenlerden ve üst sınıftan 300 Azerbaycanlı (Tebrizli) üzerinde yapılan çalışmanın sonucu, bazı İranlı Türkler arasındaki dil şovenist eğilimlerinin, ulusal ve kabile dili arasındaki karşılıklı ilişkiden habersizliğe dayandığını göstermektedir. Kimlik. Ayrıca Tebrizlilerin çoğu, Farsça ve Türkçenin barış içinde bir arada yaşamasının işe yarayacağına inanıyor. Ayrıca, onlara göre iki dillilik bir eksiklikten çok bir ayrıcalık olarak görülür. Sonunda, kabile dili, ırkı vb. ne olursa olsun, öncelikle ulusal dili öğrenmenin gerekliliğini aydınlatmak konusunda oybirliği ile hemfikirdirler. Daha sonra, istenen ve beklenen didaktik sonuçları elde etmek için her şehrin genel gereksinimlerine göre Farsça öğretimi politikasını benimsemek ve karar vermek.
Özet (Çeviri)
The present study is an attempt to study linguistic chauvinism in learning national language; moreover, it includes a case study of teaching Persian in Tabriz. Although the linguistic chauvinism has potential to be a subject of study in a variety of fields, no academic research has ever been conducted in Iran yet; as well as the studies done up to now are limited gust to expressing and writing specific and irrational mind - set of some hard-liners which magnify the importance of local and tribal language. This study is looking into the above – mentioned phenomenon from a linguistic perspective. In this study we consider the root causes of language chauvinistic tenets and denouncing such doctrine, national identity, tribal vs. national language and culture, the reasons of resisting against Persian language from some Azerbaijanian chauvinists, the role of gender in adapting chauvinistic attitudes and tendencies, the concept of national unity, linguistic solidarity, i.e., Persian together with Turkish not without each other, representing the defects of Persian Teaching system in Tabriz and analyzing its interwoven factors including age, gender, education, social class and individual income on a large scale. The result of studying 300 Azerbaijanians (Tabrizis) from both senior high school and college female and male students, teachers as well as upper class shows that language chauvinistic tendencies among some Iranian Turkish people are rooted in unawareness of mutual relationship between national and tribal language and identity. In addition, majority of Tabrizis believe that peaceful coexistence of Persian and Turkish will do the trick. Also, in their view, bilingualism is regarded as a privilege rather than a shortcoming. In the end, they unanimously agree on first illuminating the necessity of learning national language regardless of tribal language, race, etc. Afterwards, adopting policy and making decision on teaching Persian with respect to the general requirements of each city so as to obtain the desired and expected didactic results.