آيات الرجوع وما في معناها في القرآن الكريم دراسة موضوعية
Kuran-ı Kerimde dönüş ayetleri ve dönüş anlamındaki ayetler güncel eğitim
  1. Tez No: 714007
  2. Yazar: HAYDER KHALEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED MOHAMMAD ALSHAHATH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Al-Iraqia University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Müteşabih manasında müttefik olan ayetlerin muhtelif yönlerinden ulaşmak için büyük bir şekilde Kuran beni etkiledi. Yirmi üç kelimeye ulaşan Dönüş anlamındaki ayetleri yazmak kalbime indi. O kelimeler : ( recea, red, rağ, sedere, inserefe, akebe, ade, inkalebe, abe, efaze, tabe, sabe, fae, enabe, hade, efeke, bae, hare, sare, atebe, kerre, nekese, nekese ) ayetler beş yüz yirmi ayete ulaşmıştır. Başlıklar ; (Kuran-ı Kerimde ki Dönüş ve Dönüş Anlamındaki Ayetlerin Güncel Eğitimi) ARAŞTIRMA PLANI : Bunda araştırmanın üç fasıla bölünmesi gerekti. Birinci Fasıl : Muhtelif dönüş ayetlerinin bütün kapsamlı genel manalarını içine alır, ve sekiz araştırmayı kapsamaktadır. Bunlar; ( dönüş, red, reğv, sudur, insiraf, takip, avd, inklap). Ikinci Fasıl : Çoğunlukla 'hayır' manasına gelen ayetleri kapsamaktadır. Yedi araştırma ile dir. Bunlar; ( iyab, ifazet, tevbe, inabet, ifaet, isabet, hidayet) ayetleridir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an greatly influenced me to reach various aspects of the verses that are allied in the sense of mutashabih. It fell to my heart to write the verses meaning Return, which reached twenty-three words. Those words: ( recea, red, rağ, sedere, inserefe, akebe, ade, inkalebe, abe, efaze, tabe, sabe, fae, enabe, hade, efeke, bae, hare, sare, atebe, kerre, nekese, nekese) verses reached five hundred and twenty verses. Titles ; (Current Education of Verses in the Qur'an with the Meaning of Return and Return) RESEARCH PLAN: The research had to be divided into three chapters. Chapter One: It covers all the comprehensive general meanings of the various reversal verses, and includes eight studies. These; (return, red, reğv, sudur, insiraf, follow, avd, revolution). Second Chapter: It mostly covers the verses that mean 'no'. With seven studies. These; (iyab, adulation, repentance, obstinacy, performance, accuracy, guidance) verses.