آيات السجود في القرآن دراسة تفسيرية تحليلية
Kur'ân'da secde ayetleri: Betimsel ve analitik bir çalışma
  1. Tez No: 527058
  2. Yazar: RIZGAR ABDULQADER HATIM HATIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Şüphesiz ki Yüce Allah'ın, dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmeleri için, insanlığa gönderdiği Kur'ân-ı Kerîm üzerinde binlerce çalışma ve araştırma yapılmıştır. Özellikle Kur'ân'da yer alan bir takım emir ve yasakların mahiyeti ve hikmeti doğrultusunda yapılan çalışmalar bir hayli fazladır. Bu açıdan biz de şimdiye dek çok irdelenmemiş olan ve emir kategorisinde yer alan secde ayetlerini tez konusu seçtik. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili bir takım kavramlara geniş bir şekilde değinilmiştir. İkinci bölümde, Kur'ân'daki secde ayetleri, Hz. Peygamberin secde etmesini emreden ayetler, müminlere secde etmelerini emreden ayetler ve kâinatın, yüce Allah için secde ettiğine dair ayetler tespit edilerek bu ayetlerin nüzul sebepleri ve birbirleriyle olan bağlantısı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise meleklerin Âdem'e olan secdesi ve iblisin baş kaldırışını ihtiva eden ayetler ele alınmış ve konu bazı tespitleri içeren bir sonuçla noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that thousands of studies and research have been carried out on the Qur'an which the Almighty Allah has sent to mankind to obtain the happiness of the world and the Hereafter. Particularly in the Qur'an a number of orders and bans in the nature and wisdom of the work done in a lot of work. From this point of view, we also chose the thesis of the verses of prostration in the category of command, which have not been discussed so far. The study consists of three parts. In the first part, a number of concepts related to the topic have been extensively addressed. In the second chapter, the verses in the Qur'an, the verses ordered to prostrate the Prophet Muhammad, the verses and the universe that commanded the believers to prostrate themselves, and the verses about the prostration of Allah for the Almighty were determined, and the connection of these verses with each other was emphasized. In the third chapter, the verses containing the angels' adjective to Adam and the head of the demon were dealt with, and the subject was concluded with a conclusion containing some determinations.