Farklı sosyoekonomik düzeydeki 5, 12 ve 15 yaş okul çağı çocuklarında beslenme durumunun diş sağlığı üzerine etkisi
The effect of nutritional status on dental health in school children aged 5, 12 and 15 years at different socio-economic levels
- Tez No: 714047
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma Mardin'in merkez ilçesi olan Artuklu'da farklı sosyoekonomik düzeydeki 5, 12 ve 15 yaş okul çağı çocuklarında beslenme durumunun diş sağlığı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla 143 erkek (%47,7) ve 157 kız (%52,3) olmak üzere toplam 300 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri çocuklar ve ebeveynleri hakkında genel bilgileri, çocukların beslenme alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini, ağız ve diş sağlığı uygulamalarını ve ağız içi muayene formunu kapsayan anket formu ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a total of 300 children 143 boys (47.7%) and 157 girls (52.3%) in order to examine the effect of nutritional status on dental health in school-aged children aged 5, 12 and 15 from different socioeconomic levels in Artuklu, the central district of Mardin. The research data were collected by face-toface interviews with a questionnaire that included general information about children and their parents, children's eating habits, anthropometric measurements, oral and dental health practices, and an oral examination form.