Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın mesleki eğitim kurumlarında trikotaj eğitimine ilginin azalmasının nedenleri
The Reasons of decrease of interest in practical knitting education in the face and the prevalent professional educational institutions which depend on National Education Minestry
- Tez No: 144539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BUDAK, YRD. DOÇ. DR. REMZİYE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgü Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada belirlenen hedef; örgün ve yaygın eğitim kurumlarında trikotaj eğitimine ilginin azalmasının nedenleridir. Araştırma 2002 - Haziran / 2004 - Ağustos tarihleri arasında Ankara, Çarıkın, Çorum ve Kırıkkale illerinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarına bağlı Kız Meslek Lisesi ve Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan idarecilerin, trikotaj öğretmenlerinin ve trikotaj usta öğreticiler olmak üzere 80 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket M.E.B. bağlı Örgün ve Yaygın Eğitim kurumlannda Trikotaj Eğitimine ilginin azalmasının nedenlerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anket M.E.B. bağlı Örgün ve Yaygın Eğitim kurumlannda görev yapan yöneticilere, trikotaj öğretmenlerine ve trikotaj usta öğreticilerine uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktanlmıştır. Frekans, yüzde aritmetik ortalamalan hesaplanarak tablolaştınlmıştır. Araştırmanın sonuçlan şöyle özetlenebilir: 1. Ankara Altındağ, Çankın merkez, Çorum merkez ve Kırıkkale merkez illerinde M.E.B. bağlı Örgün ve Yaygın Eğitim kurumlannda görev yapan; yöneticiler, trikotaj öğretmenleri ve usta trikotaj öğreticiler, trikotaj eğitimine ilginin azaldığı yönünde görüş belirtmiştir. 2. Yapılan araştırmada ankete katılan katılımcılann görüşlerine göre Meslek liselerinde verilen trikotaj eğitimi çağdaş öğrenme öğretme ilkelerine uygun olmadığından, günümüz sanayinin ihtiyaçlanna cevap vermediğinden, makine ve araç gereç yetersizliğinden doğan eksikliklerden dolayı trikotaj eğitimine ilgi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
ill ABSTRACT The omjective of this research is to identify the reasons why interest in practical knitting has dercreased. This research was conducted by obtaining teh views of 80 people, comprised of administrators, knitting instrectors and master knitting instructors working at the Girls Vocational High Schools and Public Education Centers affiliatedr with the organized and extended education institutes in Ankara, Çankırı, Çorum and Kırıkkale during June 2002 August 2004. The questionnaire used within the scope of this study was prepared by the researcher to determine teh reasons why intreset in the practical knitting training by the ornagized and extended education institutions, attached to the on administrators, knitting instructors and master knitting instructors working at the Organized and Extended Educational Institutes affiliated with teh Ministry of Education. The data compiled was transferred to computerm environment through the use of SPSS package program. A chart was prepared by calculating the frequency, and percentage averages. The results of the research may be surunarized as below: 1. All the administrators, knitting instructors and master knitting instructors working at the Organized and Extenled Education Institutes affiliated with teh Ministry of National Educations and situated at Ankara, Altindag, Çankirı center, Çorum center and Kırıkkale center, were of opinion that interest in knitting has decreased. 2. According to the views of those who participated in the research, it was stated that the knitting education given at the vocational schools were not according to the contemporary learning and teaching principlek, and that it did not meet today's industrial needs, and due to lack of machinery and tools, the interest in knitting education has decreased.