İç kulağın anatomisi
  1. Tez No: 71407
  2. Yazar: BÜLENT URULUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Morfoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Morphology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 40 - ÖZET İç kulak histolojisinde araştırmacının karşısına ilk önce Temporal kemik çıkmaktadır. Özellikle insanda Temporal kemiğin kafatasındaki yeri iyice belirlendikten sonra bulunduğu yerden dikkatlice çıkartılması gerekmektedir. Bu işlem küçük deney hayvanlarında nisbeten daha kolaydır. Karşılaşılan ikinci problem iç kulağın içinde bulunduğu kemik dokusunun dekalsif ikasyonudur. Bu amaçla klasik kitaplardan çıkartılan dekalsifikasyon metodları sıçan ve kobaylar üzerinde denendi. Kanımıza göre en iyi sonuç dekalsifikasyon süresi biraz uzun olmakla birlikte, Na formiat ile alındı. Bu metodla hazırlanan kobay ve sıçan'a ait iç kulak fotomikrografları, literatür bulgularına uygun bulundu.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY Temporal bone is the first difficulty which comes across in histological research of the internal ear. Especially in human beings it has to be removed very carefully. This opera tional technique is much easier in small experimental animals. The second difficulty which come across is the decal cification of the compact bone surrounding the internal ear. We compared published methods of bone decalcification in classic text books, on rats and guineapigs. We think that sodium formiat is the best chemical agent, although the decalcification period lasts long. Our photonic micrographs of the internal ear, compared with the ones in literature found to be confirming this fact.