İç kulak anomalisi tanılanmış bireylerde işitsel beyin sapı cevaplarının incelenmesi
Investigation of auditory brainstem responses in individuals diagnosed with inner ear anomalies
  1. Tez No: 942246
  2. Yazar: AYŞEGÜL EŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İç kulak anomalileri konjenital sensörinöral işitme kaybı vakalarının yaklaşık %20'sini oluşturmaktadır. Kemik labirenti etkileyen bu anomaliler, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemleriyle günümüzde kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. MRG sonuçlarına göre koklear sinirin hipoplazik veya aplazik olduğu durumlar için koklear sinir bozukluğu (Cochlear Nerve Deficiency) terimi kullanılmaktadır. Koklear sinir bozukluğu, normal iç kulak morfolojisinde görülebileceği gibi iç kulak anomalili bireylerde de görülebilmektedir. Yapılan bu çalışmada, iç kulak anomalilerinin işitsel beyin sapı cevabı (Auditory Brainstem Response/ ABR) bulgularının belirlenmesi ve koklear sinir bozukluğunda ABR bulgularının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla çeşitli iç kulak anomalilerine sahip toplam 109 bireye ait 189 kulak değerlendirilmiştir. Her bir kulağın BT ve MRG sonuçlarına göre iç kulak anomali alt grubu ve koklear sinir durumları değerlendirilmiş ve ABR test sonuçları incelenmiştir. Buna göre; tam labirent aplazisi, rudimenter otokist, koklear aplazi ve ortak kavite anomalilerinde koklear sinir bozuklukları görülmüş ve bu anomali gruplarında ABR V. dalgası ve koklear mikrofonik (KM) cevabı elde edilemediği belirlenmiştir. Koklear hipoplazi (KH) anomalisinin alt gruplarında hem koklear sinirin durumu hem de V. dalga ve KM elde edilme durumları açısından farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnkomplet partisyon (İP) anomalisinin alt gruplarında da farklı sonuçlar elde edilmiştir. Koklear apertür anomalilerinde koklear sinir bozukluğu eşlik ettiği, bu vakalarda V. dalga cevabı elde edilemediği ancak değişken latanslarda KM tespit edildiği belirlenmiştir. Normal koklear siniri olan ve koklear sinir bozukluğu olanlar arasında V. dalga elde edilme oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilirken (p=0,00); KM görülme oranları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,055).
Özet (Çeviri)
Inner ear anomalies account for approximately 20% of congenital sensorineural hearing loss cases. These anomalies affecting the bony labyrinth can be easily diagnosed with computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) methods. The term cochlear nerve deficiency is used for conditions in which the cochlear nerve is hypoplasic or aplasic according to MRI results. Cochlear nerve deficiency can be seen in individuals with normal inner ear morphology as well as in individuals with inner ear anomalies. The aim of this study was to determine the ABR (Auditory Brainstem Response) findings of inner ear anomalies and to compare ABR findings in cochlear nerve deficiency. For this purpose, 189 ears of 109 individuals with various inner ear anomalies were evaluated. According to the CT and MRI results of each ear, inner ear anomaly subgroup and cochlear nerve status were evaluated and ABR test results were analysed. Accordingly, cochlear nerve deficiency were observed in complete labyrinth aplasia, rudimentary otocyst, cochlear aplasia and common cavity anomalies and ABR V. wave and cochlear microphonic (CM) responses could not be obtained in these anomaly groups. It was concluded that there were differences in the subgroups of cochlear hypoplasia (CH) anomaly in terms of both the status of the cochlear nerve and the acquisition of V. wave and CM. Different results were obtained in the subgroups of incomplete partition (IP) anomaly. In cochlear aperture anomalies accompanied by cochlear nerve deficiency, no V. wave response could be obtained in these cases, but CM was detected at variable latencies. While there was a statistically significant difference between those with normal cochlear nerve and those with cochlear nerve deficiency in terms of the rate of V. wave acquisition (p=0,00), there was no significant difference in the rate of CM (p=0,055).