Ağ kurma davranışlarının öznel kariyer başarısı üzerindeki etkisinde duygusal zeka ve formalleşmenin düzenleyici rolü
The moderator role of emotional intelligence and formalization in the effect of networking behaviors on subjective career success
- Tez No: 714089
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada ağ kurma davranışının öznel kariyer başarısı üzerindeki etkisi ve duygusal zeka ile formalleşmenin ise bu iki değişken arasındaki ilişkide düzenleyicilik rolü incelenmiştir. Analizde geçerliliği ve güvenirliği yüksek olan ölçekler kullanılarak Adana ilinde faaliyet gösteren çeşitli banka çalışanlarından elde edilen 360 adet anket verileri analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi ile ulaşılan bulgulara göre, ağ kurma davranışının öznel kariyer başarısı üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu ve duygusal zeka ile formalleşmenin de ağ kurma davranışı ile kariyer başarısı arasında düzenleyici bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada ağ kurma davranışının demografik özelliklere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği de test edilmiştir. Bu sonuçlara göre cinsiyet, yöneticilik görevi, yaş, eğitim düzeyi, iş tecrübesi, çalışılan birim ve pozisyonun ağ kurma davranışları ortalamaları farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of networking behavior on subjective career success and the moderation effects of emotional intelligence and formalization between these two variables was examined. By using scales with high validity and reliability, 360 survey data obtained from various bank employees that are operating in Adana province, were analyzed. According to the findings; networking behavior has a positive and significant effect on subjective career success and the emotional intelligence and formalization also have the moderation effects between networking behavior and career success. In addition, it was also tested whether networking behavior differs depending on the demographic characteristics. According to these results; gender, managerial position, age, education level, work experience, working unit and position differed in terms of networking behaviors.