Mısır'ın ekonomik, askeri, enerji politikaları ve 2000-2020 Türk-Mısır ilişkileri
Egypt's economic, military, energy policies and 2000-2020 Turkish-Egyptian relations
- Tez No: 714103
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Mısır'ın siyasi, ekonomik, askeri durumunun yanı sıra nükleer enerji politikalarını anlamayı ve bu bağlamda Türkiye ile ilişkilerini de göz önünde bulundurarak değerlendirmeyi hedeflemiştir. Mısır'da yönetime gelen her cumhurbaşkanı mevcut dış politikaya farklı boyutlar eklese de nükleer enerji, Mısır dış politikasında vazgeçilmez ve belirleyici bir unsur olmaya devam etmektedir. Mısır'ın nükleer enerji konusundaki planları ile Türkiye'nin bu konudaki projeleri arasında çeşitli benzerlikler ve farklılıklar mevcuttur. Nükleer enerjinin öneminin yanı sıra Mısır'ın siyasi, ekonomik, askeri durumu da dikkate alındığında Türkiye ile olan münasebeti önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB), Rusya, İsrail ve Arap dünyası gibi başat güçlerin de Türkiye-Mısır ilişkilerine bakışı kuramsal çerçeveye göre incelenmiştir. Çalışma niteliksel metotlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kapsamı yalnızca 2000-2020 yılları arasında Mısır'ın siyasi, ekonomik, askeri durumu dikkate alınarak nükleer enerji politikalarının ve Türkiye- Mısır ilişkilerinin değerlendirilmesi; ABD, AB, Rusya, İsrail ve Arap dünyası gibi başat güçlerin Türkiye-Mısır ilişkilerine bakışı ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand Egypt's nuclear energy policies as well as its political, economic and military situation, and to evaluate its relations with Turkey in this context. Although each president coming to power in Egypt adds different dimensions to the current foreign policy, nuclear energy continues to be an indispensable and determining factor in Egyptian foreign policy. There are various similarities and differences between Egypt's plans on nuclear energy and Turkey's projects on this subject. Considering the importance of nuclear energy as well as Egypt's political, economic and military situation, its relations with Turkey have an important place. In this context, the view of the dominant powers such as the United States of America (USA), the European Union (EU), Russia, Israel and the Arab world on Turkey-Egypt relations has been examined according to the theoretical framework. The study was carried out using qualitative methods. The scope of the study is the evaluation of nuclear energy policies and Turkey-Egypt relations, taking into account the political, economic and military situation of Egypt between the years 2000-2020; It is limited to the view of the dominant powers such as the USA, EU, Russia, Israel and the Arab world on Turkey-Egypt relations.