Turkey as a state-building actor in Somalia: A comparison of Turkey and other actors
Somali'de devlet inşası aktörü olarak Türkiye: Türkiye ve diğer aktörlerin karşılaştırılması
- Tez No: 714128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TOLGA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Somali devlet inşa sürecindeki genel rolünü araştırmayı ve anlamayı amaçlamıştır. Daha fazla detaylandırmak gerekirse, bu araştırma, Türk politika yapıcıları tarafından kullanılan devlet inşası yaklaşımının yanı sıra bunun Somali'de yer alan diğer aktörlerden nasıl farklı olduğunu göstermeye çalışmıştır. Bu bağlamda, çalışma Türkiye'nin Afrika ve Somali'ye yönelik genel dış politikasını keşfetmeyi amaçlamıştır. Özellikle, bu çalışma Türk hükümeti ve Somali'de devlet inşa sürecinde yer alan diğer bölgesel ve uluslararası aktörler tarafından kullanılan devlet inşa yaklaşımları arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri araştırmayı ve tartışmayı amaçlamıştır. Bu nedenle, çalışmada hem birincil hem de ikincil veriler kullanılmış ve politika yapıcılar ve akademisyenlerle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, 2011'den sonrası dönemde hem Somali-Türkiye hem de Türk-Afrika ilişkilerinde yeni bir döneme geçildiğini ortaya koymuştur. Bu ilişkinin 1998'den beri güçlendiği gerçeği göz önüne alındığında araştırma Türkiye'nin Somali'ye yönelik dış politikasının, kıtayla olan genel ilişkilerinde ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir. Tezdeki bulgular ayrica, hem Türkiye'nin hem de diğer aktörlerin Somali'deki insani yardım ve devlet inşa projelerine katkıda bulunduğunu göstermiştir. ancak, en önemli ayrım yaklaşım ve katılım yöntemidir. Bu çalışma, kritik bir zamanda insani yardım, kalkınma yardımı ve güvenlik yardımını entegre eden kapsamlı yaklaşımın Somali'nin devlet inşa sürecinin kaderini önemli ölçüde etkilediğini savunmaktadır. Çalışma ayrica, Türkiye'nin öne sürmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin kapsamlı yaklaşımının eğitim, sağlık, ekonomik altyapı ve toplumun refahını iyileştiren kalkınma projelerini geniş ölçüde kapsadığını ortaya konulmaktadır. Orduyu yeniden inşa etmenin yanı sıra diplomatik kanallardan siyasi destek ve arabuluculuk yoluyla barış inşası da Somali'nin devlet kurma çabalarına katkıda bulunan diğer önemli faktörler arasında yer almaktadır.. Bu tez, Somali bağlamında uluslararası toplum tarafından desteklenen devlet kurma projelerini de irdelemektedir. Bulgular ayrıca, belirli devlet inşa projelerinin neden başarısız olduğunu ve diğerlerinin neden başarılı olduğunu daha iyi anlamayı kolaylaştırmaktadır. Somali'de yapılan aynı hataların tekrarlanmasını önlemek için gelecekteki devlet inşa girişimleri için de değerli olabilir ve bu nedenle gelecekteki devlet inşa projelerinin kapsamlı bir yaklaşım kullanmasını çağrıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study intended to investigate and understand Turkey's overall role in Somalia's state-building process. Furthermore, the study sought to demonstrate the state-building approach employed by the Turkish policy-makers and analyze how it differs from other actors involved in Somalia. In addition, the study aimed to study Turkey's overall foreign policy towards Africa and Somalia. Specifically, this dissertation aimed to investigate and discuss differences and similarities among state-building approaches used by the Turkish government and other regional and international actors involved in the Somalia state-building process. Therefore, the study utilized primary and secondary data, and consultations and semi-structured interviews were conducted with policymakers and academicians. The study found that Turkey's recent engagement in Somalia in 2011 marked a new era of Turkish-African relations. Given the fact that this relationship has been growing in strength since 1998. The study demonstrates that Turkey's foreign policy toward Somalia is inextricably linked to its overall engagement with the continent. The findings show that both Turkey and other actors have contributed to humanitarian and state-building projects in Somalia. However, the crucial distinction is the approach and engagement method. The study argues that the comprehensive approach that integrated humanitarian, development assistance, and security aid at a critical time significantly impacted the fate of Somalia's state-building process. This dissertation posits that Turkey's approach to state formation in Somalia differs from other traditional actors. It reveals that Turkey's comprehensive approach has widely covered education, health, economic infrastructure, and development projects that have improved the well-being of the society. In addition to rebuilding the army, political support through diplomatic channels and peacebuilding through mediation were other key factors that contributed to Somalia's state-building efforts. This dissertation serves as a snapshot of state-building programs sponsored by the international community using the context of Somalia. Its findings may help better understand why specific state-building projects fail and why others thrive. The results may also be valuable to future state-building initiatives to avoid repeating the same mistakes made in Somalia, and therefore urges that future state-building projects use a comprehensive approach.