Okuma çemberlerinin lise öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme beceri düzeylerine etkisi
The effect of literature circles on social emotional learning skills levels of high school students
  1. Tez No: 714129
  2. Yazar: BURAK ASRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Eğitim sisteminden beklenen, öğrencileri bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak destekleyerek onların bütünsel gelişimlerini sağlamasıdır. Eğitimciler, öğrencilerin bu hedeflere ulaşmalarını sağlamak için çeşitli yöntem ve tekniklerden faydalanırlar. Bu çalışma, başta Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı dersleri olmak üzere pek çok derste kullanılabilen okuma çemberi yöntemi ile kapsamlı becerileri içeren sosyal duygusal öğrenme üzerine yoğunlaşmıştır. Bu araştırmanın amacı, okuma çemberi yönteminin lise 9. sınıf öğrencilerinin öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık, ilişki kurma ve sorumlu karar verme becerileri üzerindeki etkisini belirlemek ve bütünsel olarak sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) becerilerine olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın bir diğer amacı ise, yöntemin SDÖ becerilerine yansımalarını incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı iç içe karma desende tasarlanmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci döneminde İstanbul ili, Arnavutköy ilçesindeki bir lisede yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 9. sınıfta öğrenim gören 32'si deney, 31'i kontrol grubunda olmak üzere 63 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın nicel verileri Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği (SDÖÖ) ile toplanmıştır. Nitel veriler ise okuma çemberlerinde deney grubu tarafından üretilen projeler ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri kovaryans analizi (ANCOVA) istatistik tekniği ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An education system is expected to ensure students' holistic development by supporting them cognitively, socially, emotionally and physically. Educators use a variety of methods and techniques to enable students to achieve these goals. This study focuses on social-emotional learning, which includes comprehensive skills with the literature circle method, which can be used in many courses, especially Turkish and Turkish Language and Literature courses. The aim of this research is to determine the effect of the literature circle method on the self-awareness, self-management, social awareness, relationship and responsible decision-making skills of high school 9th grade students and to reveal its effect on social-emotional learning (SEL) skills as a whole. Another purpose of the research is to examine the reflections of the method on SEL skills. In line with these purposes, the research was designed in an embedded mixed methods research design, in which quantitative and qualitative research methods were used together. The research was carried out in a high school in Arnavutköy district of Istanbul province in the first semester of the 2021-2022 academic year. A total of 63 9th grade students were assigned to the experimental (n = 32) and control groups (n = 31). Quantitative data were collected with the Social-Emotional Learning Scale (SELS). Qualitative data were obtained through the projects produced by the experimental group in the literature circles and the semi-structured interview form. The quantitative data of the study were analyzed with the statistical technique of analysis of covariance (ANCOVA). Qualitative data were analyzed by content analysis method.