Okuma çemberi yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonlarına etkisi
The effect of reading circle method on primary school 4th grade students' reading motivation
  1. Tez No: 669155
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BAKİ TOPÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı okuma çemberlerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonlarına olan etkisini incelemektir. Bu amaçla araştırma, eylem araştırması deseninde tasarlanmıştır. Çalışma, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesindeki bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında dördüncü sınıfa devam eden 5 öğrencinin katılımıyla okuma çemberi oturumları gerçekleştirilmiş ve öğrencilerin okuma motivasyonlardaki değişim incelenmiştir. Araştırma 12 hafta sürmüş ve öğrencilerle 6 okuma çemberi oturumu gerçekleştirilmiştir. Eylem araştırması olarak tasarlanan bu çalışmada katılımcılarla gerçekleştirilen oturumlar, video kaydına alınmış ve oturumlar esnasında araştırmacı tarafından, gözlem notları alınmıştır. Araştırmanın nicel verileri Yıldız (2010) tarafından geliştirilen Okuma Motivasyonu Ölçeği kullanılarak toplanılmış; nitel verilerin toplanma aşamasında yarı yapılandırılmış görüşme formundan, video kayıtlardan ve araştırmacının gözlem notlarından yararlanılmıştır. Video kayıtları ve araştırmacı notları incelendikten sonra raporlaştırılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler de betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiş ve sunulmuştur. Araştırmanın nicel basamağından elde edilen veriler, okuma çemberi yönteminin, öğrencilerin okuma motivasyonlarını etkilediğini göstermektedir. Okuma Motivasyonu Ölçeği kullanılarak toplanan veriler, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analiz edilmiş ve anlamlılık değeri p .043
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of reading circles on primary school fourth grade students' reading motivation. For this purpose, the research was designed as an explanatory mixed method research. The research was carried out in a public primary school in Eyyübiye district of Şanlıurfa province in the second semester of the 2019-2020 academic year. Within the scope of the study, the reading circle method was applied with the participation of 5 students attending the fourth grade and at the end of the process, the change in reading motivation of these students was examined. The research lasted for 12 weeks and 6 reading circle sessions were held with the students. The study was planned as an action research. The sessions with the participants were videotaped and notes were taken by the researcher during the sessions. While collecting the quantitative data of the study using the Reading Motivation Scale developed by Yıldız (2010); During the collection of qualitative data, semi-structured interview form, video recordings and the researcher's notes were used. After examining the video recordings and the researcher's notes, they were reported systematically. Qualitative data obtained from the semi-structured interview form were also analyzed and presented by using the descriptive analysis method. The data obtained from the quantitative step of the research show that the reading circles method affects students' reading motivation. The data collected using the Reading Motivation Scale were analyzed using the Wilcoxon Signed Ranks Test and it was stated that the reading circle method had an effect on reading motivation because the significance value was p .043