Okuma çemberi yöntemi ile dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma hatalarının azaltılması, okuduğunu anlama ve sözlü anlatım becerilerinin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Reducing reading errors and improving reading comprehension and oral expression skills of fourth-grade students through the reading circle method: An action research study
- Tez No: 962074
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı okuma çemberi yöntemi ile dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma hatalarının azaltılması, okuduğunu anlama ve sözlü anlatım becerilerinin geliştirilmesidir. Araştırma eylem araştırması olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda öğrencilerin doğru okuma düzeyleri yanlış analiz envanteri ile belirlenmiştir. Okuduğunu anlama becerisi düzeyi açık uçlu sorulardan oluşan okuduğunu anlama testi ile, sözlü anlatım becerileri ise sözel anlatımlar ve tepkiler formu ile ön test, ara test, ve son test olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca sürecin tamamlanmasının ardından 2 ay sonra okuduğunu anlama kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmacı günlükleri, gözlemler, ses kayıtları, video kayıtlar, dokümanlar ve öğrenci ürünleri süreci ayrıntılandırmak için kullanılmıştır. Araştırma 2022/2023 eğitim öğretim yılında Yozgat İli Boğazlıyan İlçesi'ne bağlı bir kasaba okulunda dördüncü sınıfa devam eden 10 öğrenci ile yürütülmüştür. 11 hafta süren araştırmada öğrenciler 11 farklı kitap okuyarak 11 okuma çemberine dahil olmuşlardır. Araştırmanın bulgularına göre ön test ve son test sonuçları karşılaştırıldığında okuma çemberi uygulamalarına katılan öğrencilerin okuma hatalarında azalma, okuduğunu anlama becerisi ve sözlü anlatım becerilerinde gelişme olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda bileşik ve çok yönlü yapısıyla okuma çemberlerinin eğitim ortamlarında kullanılabilecek önemli bir yöntem olduğu çıkarımı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reduce reading errors, improve reading comprehension and oral expression skills of fourth-grade students through the reading circle method. The study was designed as action research. Students' reading accuracy levels were assessed using Running Record at both the beginning and end of the study. Reading comprehension skill levels were assessed through open-ended question based comprehension tests, while oral expression skills were evaluated using oral narratives and response forms during pre-test, mid-test, and post-test phases. A reading comprehension retention test was administered two months after the completion of the intervention. Researcher journals, observations, audio recordings, video recordings, documents, and student artifacts were used to detail the process. The study was conducted with 10 fourth-grade students attending a village school in the Boğazlıyan District of Yozgat Province, Türkiye, during the 2022/2023 academic year. During the 11-week study, students read 11 distinct books and participated in 11 reading circles. According to the study's findings, a comparison of pre-test and post-test results revealed that students participating in reading circle activities showed reduced reading errors, improved reading comprehension skills, and enhanced oral expression abilities. The study concludes that reading circles, with their composite and multifaceted structure, represent a significant pedagogical method applicable in educational settings.