31 Behçet Hastalığı olgusunda psikosomatik yönden yapılan tetkiklerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 71413
  2. Yazar: SEMA ORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET ve SONUÇ 31 Behçet Hastalığı olgusutklinik ve pBikosomatik özellikler yönünden incelenmiştir. Bu konuyla ilgili olarak : 1.Behçet Hastalığının tarihçe ve epidemiyolojisi kısmen gözden geçirilmiştir. 2.Behçet Hastalığı etyopatogenezinde bu güne kadar ortaya atılan teoriler ve yapılan çalışmalar özetlenmiştir..3fEehçet Hastalığının kliniği ve tanı kriterleri anlatılmıştır. 4.Çalışmamızda 19b3-1986 yıllarında Şişli Etfal Hastanesi polikliniğine baş vuran olgulardan yararlanılmıştır. 5.Bu olgulardan ayrıntılı öz ve soy geçmiş hikayeleri alınmış,klinik muayeneleri yapılmıştır.Bu hastaların tanıları O'Duffy' nin önerdiği kriterlere göre konmuştur.Bu aşamalardan sonra hastaların kişilik yapıları ve anksiyete durumlarını değerlendirmek için,hastanemiz psikologu tarafından Rorschach projektif kişilik testi uygulanmıştır. 6.18'i kadın,13'ü erkek olan 31 olgumuzda »hastalığın baş- H 17 langıç yaşı ortalama 25,8 -t * (S.D.) olarak bulunmuştur.Başlangıç lezyonu olarak aftlar ilk sırayı almıştır.Hastalarda klinik bulguların dağılımı ise şöyledir:Aftöz ülser $100,genital ülser $Ö3,Dermal vaskülit $87,Göz $55,artrit $35 ve paterji testi pozitifliği $87. 7.31 Behçet hastasının psikoanalitik yaklaşımlı muayenesi ve Rorschach testi uygulamasının sonucunda,psikosomatik hastalıkların çoğunda sözkonuBu olan stressli yaşam olayları ve ki-- 35 - silik yapısı bozuklukları hasta grubumuzda da saptanmıştır. Kişilik yapılarının %40|7 ile kuvvetli nörotik kişilik yapısı, %25,9 ile nörotik kişilik yapısı,%14, 8 ile nörotik depresyon özellikleri gösterdiği görülmüştür.Bun lan %11,2 ile şizoid kişilik yapısı ve %7,4 ile de paranoid kişilik özelliği gösteren hastalar izlemektedir. Vakaların %62,9' unda ego fonksiyonlarının yetersiz olduğu, entellektüel kontaktın %40,1' inde.realiteye uyum nosyonununda yine aynı oranlarda zayıf olduğu gözlenmiştir. Vakaların %40,7'sinde düşüncede streötipi ve %51,8'inde ise düşüncede rijidite tesbit edilmiştir. Diğer yandan şahsiyetin affektif faktörlerinde ise en ön planda affektif kontaktın (%70,3) zayıf olduğu dikkati çekmiştir. Bunu sırasıyla %66,6 ile sosyal kon taktın zayıf lığı,%51,8 seksüel obsesyonlar,%44,4 emotif ruhi yapı ve %37' sinde ise emosyonel uyaranlara duyarlıkta azalma izlemiştir. 31 olgunun sorgulaması ile 25 hastada (%8l)hastalık başlangıcı ile stress arasında ilişki belirlenmiştir. Stress saptanan olgularda stressin türü araştırılmış ve %52 ile en fazla ailesel stress, daha sonra ekonomik (%28) ve sosyal (20) stress olarak bulunmuştur. Bu hastalığın etyolojisinde immun mekanizmaların etkilerini vurgulayan en son araştırmaların yanış ıra, immun reaksiyonlar ve ruhsal Btress etkenleri ile otonom sinir sistemi fonksiyonları arasındaki ilinti gözönüne alınarak, hastalığın etyopatogenezinde ruhsal stress ve zayıf kişilik yapılarının, en azından kolaylaştırıcı etkenler olarak, rol oynadığının düşünülebileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 36 - SUMMARY The investigation of 31 Eehçet patients through a psycho- analytically oriented interview and the aplication of the Rorschach test revealed that psychosocial stress factors were predominant prior to the onset of the disease.The personality structures according to the Rorschach findings,were generally pathological with a weak ego, regress ive tendencies, disturbed body-image, high anxiety, difficulties in social adaptation and evaluation of realities as weil as incapacity of an adequate expression and handling of affects and emotions. The stressful life-events,as weil as disturbed personality structures seea in these patients are common to most psycnosomatic manifestations.Considering the recent research emphasizing the effects of immune mechanisms in the etiology of this disease, together with the relationship of autonomic system functions with immune reactions as also with psychological stresssituations, it is discussed wether psychosocial stress and weak personality structures can be assumed to be one of the possible effective factors in the etiopathogenesis of this disease, at least as precipitating agents.