Üriner enfeksiyonlu çocuklarda dimerkaptosüksinik asit tarama vevoiding sistoüreterografinin önceliğinin karşılaştırılması
Screening and dimercaptosucinic acid in children with urinary infectioncomparison of priority of voiding cystoureteography
- Tez No: 714138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESRA ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Üriner sistem enfeksiyonları yenidoğan dönemi de dâhil olmak üzeretüm çocukluk çağında sıklık bakımından üst solunum yolu enfeksiyonlarındansonra ikinci sırada yer alan, tedavi edilmezse ciddi morbidite ve mortalitenedeni olan enfeksiyonlardır. Son yıllarda hızlı tanısal yaklaşımlar ve etkiliyeni nesil antibiyotiklerin kullanımı ile mortalite hemen hemen sıfıra inmiştir. Tedavideki bu başarılara rağmen sıklıkla altta yatan bir sebebe bağlı olaraktekrarlayan veya yetersiz tedavi edilen olgular hipertansiyon, ilerleyici böbrekyetmezliği gibi ciddi mortalitesi olan hastalıklarla hekim karşısınagelebilmektedir. Halen ülkemizde böbrek yetmezliği sebepleri içerisinde ürinersistem enfeksiyonları ilk sırayı almaktadır. Üriner sistem enfeksiyonu tanısı alan çocuklarda vezikoüreteral reflügörülme sıklığı %30-50 arasında değişebilmektedir. Bu vakaların %30'unda iserenal parenkimal skar görülebilmektedir, bu nedenle kanıtlanmış üriner sistemenfeksiyonu geçiren her çocuk vezikoüreteral reflü açısından araştırılmalıdır. Vezikoüreteral reflü tanısı alan hastalar yakından hassasiyetle takipedilmelidir.Bu retrospektif çalışmanın amacı üriner enfeksiyon sonrası vezikoüreteral reflü ve renal skar varlığını belirlemek ve üriner sistem labratuvar bulgularını özellikle voiding sistoüreterografi, Tc-99 dimerkaptosüksinik asit sintigrafisi bulgularını karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Urinary system infections are infections that rank second after upper respiratory tract infections in terms of frequency in the entire childhood, including the neonatal period, and cause serious morbidity and mortality if left untreated. In recent years, mortality has decreased to almost zero with rapid diagnostic approaches and the use of effective new generation antibiotics. Despite these successes in treatment, recurrent or inadequately treated cases, often due to an underlying cause, may come to the physician with diseases with serious mortality such as hypertension and progressive renal failure. In our country, urinary tract infections take the first place among the causes of kidney failure. The incidence of vesicoureteral reflux in children diagnosed with urinary system infection can vary between 30-50%. Iserenal parenchymal scarring can be seen in 30% of these cases, therefore every child with proven urinary tract infection should be investigated for vesicoureteral reflux. Patients diagnosed with vesicoureteral reflux should be followed closely with precision. The aim of this retrospective study is to determine the presence of vesicoureteral reflux and renal scarring after urinary infection and to compare the urinary system laboratory findings, especially voiding cystoureterography, Tc-99 dimercaptosuccinic acid scintigraphy.