Russia's energy diplomacy: A threat over the soviet territory and beyond
Rusya'nın enerji diplomasisi: Sovyet alanı ve ötesi üzerindeki tehdit
- Tez No: 714143
- Danışmanlar: PROF. DR. ROBERTO DOMINGUEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Suffolk University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
10 yıl politik ve ekonomik güç kaybından sonra Rusya tekrar uluslararası sahnede. Rusya`nın tekrar direlişi genel itibariyle yüksek petrol ve gas fiyatlariyla ilişkindirebilir ki bu Rusya`ya onceki problemlerinin üstesinden gelmesine imkan vermiş ayni zamanda yüzde 6`yı aşan bir büyüme ve 1 tirilyon doları uzerinde bir ekonomi ınşa etmesini saglamiştir. Fakat bu gelişmeler Rusya`nın çoğu komşuları [merkez ve dogu Avrupa ülkeleri] tarafından bir tehdid olarak algılanmıstır. Rusya, dünya üzerindeki çoğalan etkisiyle beraber, etrafindaki ülkelere daha fazla baski yapmakta ve eski Sovyet çoğrafyası üzerinde etkisini tekrar elde etmek için enerji kaynaklarını birer politik araç olarak kullanmaktadır. Bu son dönemlerde Karadeniz bölgesindeki Rusya`nın faaliyetleriyle açikca bir şekilde resmedilmiştir. Akademisyenler Rusya`nin faaliyetlerini değişik biçimlerde yprumlamaktalar. Bir bölüm Rus akademisyen Rusya`nın faaliyetlerini egemen bir güç açisindan olağan karşilarken; diğer bölüm batı akademisyen ise Rusya`nın faaliyetlerinin bölgeye ileride istikrarsizlik getireceğini savunmaktadırlar. Bu bağlamda bu tez Rusya`nın geopolitk nufüz alanını genişletmek için petrol ve gaz kaynaklarını nasıl bir dış politika aracı olarak kullanıp komşularını ve Avrupa Birliği ülkelerini nasıl tehdit ettiğini incelemiştir. Tez sonucunda Rusya`nın komşularına ve Avrupa Birliği ülkelerine karşı enerji politikalarının açik bir şekilde bu ülkelere karşi bir tehdit olarak kullanıldığını, bu ülkelerin güvenlik ve demokratik yapılarının temelini çürüttüğü sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
After a decade of eroding political and economic power, Russia is back on the international stage. The Russian resurrection is mainly attributed to high oil and gas prices which have enable Russia to overcome its previous economic problems, to maintain an average rate of economic growth of over 6 percent, and to build a $1 trillion economy. However, these numbers are seen as threat in most of Russian neighbors and also Eastern and Central European countries. With more influence in the world stage, Russia is considered to be throwing its weight around and using its energy resources as a political tool to regain its influence, particularly in the former Soviet space. This is clearly illustrated by Russian actions in the Black Sea region in recent years. Scholars have different opinions about these actions. On the one hand scholars from Russia say that there is nothing wrong with Russian action, as a sovereign state Russia can implement its political aims and on the other hand scholars from western world say that Russian actions will bring instability to these regions in the future. From that perspective this research paper is examined that how Russia uses its oil and gas resources as a foreign policy tool to bully its neighbors and EU countries in order to expand its geopolitical reach. As a result Russia's energy diplomacy toward its neighbors and EU countries clearly threat all these countries and undermine security and democratic structure of the region. In the next chapters this paper will try to prove this thesis through some selected case studies.