Koroner arter hastalarında web tabanlı eğitiminin hastalığa uyuma ve öz bakım yönetimine etkisi
The effect of WEB-based education on adaptation and self-care management in coronary artery patients
- Tez No: 714144
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ŞENUZUN AYKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Koroner Arter Hastalarına verilen web temelli eğitimin hastalığa uyuma ve öz bakım yönetimi üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma randomize kontrollü olarak Şubat 2020 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında İMAEH kardiyoloji kliniği ve polikliniğine KAH tanısı ile başvuran 26 deney, 27 kontrol grubu ile birlikte toplam 53 hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Kronik Hastalıklarda Öz-Bakım Yönetimi Ölçeği (SCMP-G), Uyum Soru Formu kullanılmıştır. Hasta eğitimi web sitesi ve eğitim el kitabı ile sunulmuştur. Eğitim 4 hafta boyuca uygulanmıştır. Eğitim öncesi ve sonrası ölçekler tekrarlanmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Her iki eğitim grubunda da çoğunluk erkektir. Yaş ortalaması 48.56±6.86'dır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of web-based education given to Coronary Artery Patients on adaptation to the disease and self-care management. Method: This randomized controlled study was conducted with a total of 53 patients, including 26 experimental and 27 control groups, who applied to IMAEH cardiology clinic and outpatient clinic with the diagnosis of CAD between February 2020 and August 2021. Patient Information Form, Self-Care Management Scale in Chronic Diseases (SCMP-G), Compliance Questionnaire were used to collect data. It is presented with the patient education website and the training handbook. The training was implemented for 4 weeks. The scales were repeated before and after the training. SPSS 15.0 package program was used in the analysis of the data. Results: The majority of both education groups are male. The mean age is 48.56±6.86.