FOXD1 transkripsiyon faktörü susturulmasının prostat kanseri hücrelerinde epitelyal-mezenkimal geçiş üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of FOXD1 transcription factor silencing on epithelial to mesenchymal transition in prostate cancer cells
  1. Tez No: 714145
  2. Yazar: ÇİĞDEM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KONAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Prostat kanseri hastaları çoğunlukla metastaz nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Metastatik süreçleri kontrol eden mekanizmaların aydınlatılması, lokalize hastalığın metastaza ilerlemesini önlemek için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından önemlidir. Forkhead box D1 (FOXD1), FOX transkripsiyon faktörü ailesinin bir üyesidir ve çeşitli kanserlerin gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli rol oynadığı bildirilmiştir. Ancak, prostat kanserindeki rolü henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, ilk olarak prostat kanseri ve prostat epitel hücre hatlarında FOXD1 ifade düzeyleri açısından bir farklılık olup olmadığı belirlenmiştir. Daha sonra, en yüksek FOXD1 ifadesine sahip olan 22Rv1 prostat kanseri hücrelerinde, FOXD1'in susturulmasının hücre proliferasyonu, migrasyonu ve invazyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, FOXD1 susturulmasının bazı EMT proteinleri (E-kaderin, N-kaderin, Snail ve Vimentin) ve Wnt/β-katenin yolağında görevli bazı proteinlerin (β-katenin, c-myc ve siklin D1) ifadesi üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. FOXD1'in prostat kanseri hücre hatlarında normal prostat epitel hücre hattına kıyasla daha yüksek düzeyde ifade edildiği bulunmuştur. İn vitro deneyler, FOXD1'nin susturulmasının 22Rv1 prostat kanseri hücrelerinin proliferasyonunu, migrasyonunu ve invazyonunu önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bunlara ilaveten, FOXD1'in susturulmasının, Wnt/β-katenin sinyal yolağında görevli β-katenin ve siklin D1'in ifadelerini etkilediği belirlenmiştir. Ancak, N-kaderin dışındaki EMT ile ilişkili proteinlerin ifadesi üzerine etki etmediği görülmüştür. Sonuçlarımız, FOXD1'in susturulmasının prostat kanseri ilerlemesi sırasında Wnt/β-katenin sinyal yolağını baskılayarak, 22Rv1 hücrelerinin proliferasyon, migrasyon ve invazyon potansiyellerini EMT'den bağımsız olarak azalttığını göstermiştir. Bu nedenle, FOXD1'in ifade durumu yeni bir prognostik faktör olabileceği gibi, prostat kanseri tedavisi için potansiyel bir terapötik hedef olabilir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer patients mostly die due to metastasis. The elucidation of the mechanisms controlling the metastatic processes is important for the development of new treatment methods to prevent the progression of localized disease to metastasis. Forkhead box D1 (FOXD1) is a member of the FOX transcription factor family and has been reported to play an important role in the development and progression of various cancers. However, its role in prostate cancer is not yet known. In this study, initially, it was determined whether there was a difference in terms of FOXD1 expression levels in prostate cancer and prostate epithelial cell lines. Then, the effects of silencing FOXD1 on cell proliferation, migration and invasion were investigated in 22Rv1 prostate cancer cells with the highest FOXD1 expression. In addition, the effects of FOXD1 silencing on the expression of some EMT proteins (E-cadherin, N-cadherin, Snail and Vimentin) and some proteins involved in the Wnt/β-catenin pathway (β-catenin, c-myc and cyclin D1) were also investigated. FOXD1 was found to be expressed at a higher level in prostate cancer cell lines compared to normal prostate epithelial cell line. In vitro experiments have shown that silencing FOXD1 significantly reduces proliferation, migration and invasion of 22Rv1 prostate cancer cells. Furthermore, silencing of FOXD1 was found to affect the expression of β-catenin and cyclin D1, which are involved in the Wnt/β-catenin signaling pathway. However, it did not appear to affect the expression of EMT-related proteins other than N-cadherin. Our results showed that silencing of FOXD1 suppresses the Wnt/β-catenin signaling pathway during prostate cancer progression, reducing the proliferation, migration and invasion potentials of 22Rv1 cells independently of EMT. Therefore, the expression status of FOXD1 may be a new prognostic factor as well as a potential therapeutic target for prostate cancer treatment.