Medial ark düşüklüğü olan kadın voleybol oyuncularında subtalar eklem antipronasyon bantlamasının dinamik valgus üzerine etkisi
The effect of subtalar joint antipronation taping on the dynamic valgus in female volleyball players with LOW medial ARCH
- Tez No: 714166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dinamik diz valgusu (DDV), ağırlık taşıma aktiviteleri sırasında ortaya çıkan diz ekleminin mediale aşırı hareketi ile karakterize anormal bir hareket paternidir. DDV birçok diz yaralanması ile ilişkili bulunmuştur. Medial longitudinal ark (MLA) düşüklüğü olan kadın sporcularda dinamik diz valgusu oldukça yaygındır. Bu çalışmanın amacı, MLA düşüklüğü olan kadın voleybol oyuncularında subtalar ekleme uygulanan bantlamanın fonksiyonel testler sırasındaki dinamik diz valgusu ve diz fleksiyon açıları üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya MLA düşüklüğü olduğu tespit edilen 16-25 yaş arası toplam 27 kadın sporcu dahil edildi. Sporcular randomizasyonla iki gruba ayrıldı. 15 kadın sporcuya ((ortalama yaş±ss)=17.8 ±0.58 yıl) Dinamik bant ile medial longitudinal arkı destekleyici antipronasyon bantlaması uygulanırken, 12 kadın sporcuya ((ortalama yaş±ss)=18.66±0.84 yıl) ise aynı bantla sham bantlaması yapıldı. Her iki gruba da fonksiyonel testler (Tek Bacak Squat Testi, Dikey Sıçrama Düşme Testi ve Tek Bacak Düşme Testi) bantlama öncesi ve bantlama sonrası iki aşamalı olacak şekilde uygulandı. Testler sırasında frontal ve sagittal plandan yerleştirilen kameralar ile frontal plan projeksiyon açısı (FPPA) ile diz fleksiyon açıları kaydedildi. İstatistik analiz sonucunda antipronasyon bantlaması sonrası tüm testler sırasında dinamik diz valgus açılarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma meydana gelirken (p0.05). Sham bantlaması yapılan grupta ise tüm testler sırasında bantlama öncesi ve sonrası hem dinamik diz valgusu hem de diz fleksiyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Sonuç olarak MLA düşüklüğü olan kadın voleybol oyuncularında subtalar eklem antipronasyon bantlaması fonksiyonel aktiviteler sırasındaki dinamik diz valgusu açısını azaltmaktadır. MLA düşüklüğü olan kadın voleybolcularda diz yaralanmaları riskinin azaltılmasında ve önlenmesinde Dinamik bant ile uygulanan subtalar eklem antipronasyon bantlaması sporculara antrenman ve/veya müsabaka öncesinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Dynamic knee valgus (DKV) is an abnormal movement pattern characterized by excessive medial movement of the knee joint that occurs during weight-bearing activities. DDV has been associated with many knee injuries. Dynamic knee valgus is very common in female athletes with low medial longitudinal arch (MLA). The aim of this study is to investigate the effects of taping applied to the subtalar joint on dynamic knee valgus and knee flexion angles during functional tests in female volleyball players with low MLA. A total of 27 female athletes between the ages of 16-25 who were found to have low MLA were included in the study. Athletes were divided into two groups by randomization. While medial longitudinal arch supporting antipronation taping with Dynamic tape was applied to 15 female athletes ((mean age±sd)=17.8 ±0.58 years), 12 female athletes ((mean age±sd)=18.66±0.84 years) were applied sham taping with the same tape. . Functional tests (Single Leg Squat Test, Vertical Jump Drop Test and Single Leg Drop Test) were applied to both groups in two stages before taping and after taping. During the tests, frontal plane projection angle (FPPA) and knee flexion angles were recorded with cameras placed from the frontal and sagittal planes. As a result of the statistical analysis, there was a statistically significant decrease in dynamic knee valgus angles during all tests in the antipronation taping group (p0.05). In the sham taping group, there was no statistically significant difference in dynamic knee valgus and knee flexion before and after taping during all tests (p>0.05). In conclusion, subtalar joint antipronation taping reduces the dynamic knee valgus angle during functional activities in female volleyball players with low MLA. Subtalar joint antipronation taping applied with Dynamic tape can be applied to athletes before training and/or competition in reducing and preventing the risk of knee injuries in female volleyball players with low MLA.