Esaru ilmi l meani fi sureti yusuf dirasetun beyaniye
Yusuf Suresinde meâni ilminin incelikleri
  1. Tez No: 714169
  2. Yazar: AHMET ALABALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEDL HASAN ABBAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yarmouk University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışma; meâni ilminin semantik inceliklerini analitik bir çalışmayla Yûsuf sûresi çerçevesinde ele almaktadır. Bu çalışma; giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Araştırmacı Yûsuf suresi hakkında genel bilgileri verdikten sonra meâni ilminin tanımını ve meâni ile ilgili konular hakkında önemli bilgiler vermiştir. Araştırmacı, araştırmanın birinci bölümünde; Yûsuf sûresinde yer alan haber cümlesinin amaçlarını ve çeşitlerini ele almış ve bunu da iki alt başlık altında ele almıştır: Birinci Başlık: Haber Cümlesinin Amaçları İkinci Başlık: Haber Cümlesinin Çeşitleri Araştırmacı, araştırmanın ikinci bölümünde; inşâ cümlesini sûrede yer alan belâgî manaları da ele alarak emir, nehiy, istifhâm ve nidâ olmak üzere dört kısıma ayırmıştır. Üçüncü bölümde: Çalışma, Yûsuf sûresindeki cümleyi oluşturan durumları ele almış ve bu bölüm hazf-zikr, takdim-te'hîr ve ta'rîf-tenkîr olmak üzere üç kısıma ayrılmıştır. Söz konusu bu her bir kısmın belâgî manaları, gerekçeleri ve tümünün muktezâ-ı hâle uygun olarak geldiği açıklanmıştır. Araştırmacı, araştırmanın dördüncü sonuncu ve bölümünde ise; Yûsuf sûresinde yer alan“fasl”ve“vasl”konularını her birine katılan anlamları açıklayarak“Sûredeki Fasl Yerleri”ve“Sûredeki Vasl Yerleri”olmak üzere iki kısma ayırmıştır. Bu çalışma, sonuç ve tavsiyelerle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to highlight the beautiful aspects of sen1antic•s of (the meanings of words) in Surat Yusuf (Peace Be Upon Hi1n) through a practical approach. This research consists of an introductory chapter in addition to four other chapters. In the introductory chapter, I defined the concept of se1nantics as well as a brief presentation of Surat Yusuf. In the first chapter I discussed the predicative sentence in Surat Yusuf clarifying its kinds and purposes. I discussed these two areas in two consecutive sections. In the second chapter, I talked other types of sentences such as: I111perative, prohibition, interrogative and calling sentences. I shed light on the related 1neanings that are contained in this Surat. However, the third chapter deals with the three conditions in which the sentence elements fall. These conditions came in three sections and consists of: deletion and mentioning, forwarding and delaying the elements, and defining and non defining. The reasons behind these sentence conditions were discussed and clarified. In the fourth chapter I discussed the use and the absence of conjunctions in Surat Yusuf. I mentioned the location of these two situations in the Surat in details. I also clarified how the meaning is affected with or without the use of conjunctions in this two-sections chapter. This study concludes several findings and suggestions that other researches can benefit from.