Emin Alper filmlerinde iktidar ve öteki kavramının sosyolojik çözümlemesi: Foucaultcu bir bakış
Sociological analysis of the concept of power and the other in Emin Alper's films: A Foucauldian perspective
- Tez No: 714182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR VELİOĞLU METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İktidar ve öteki kavramına genel anlamıyla bakıldığında siyasi düşüncelerle şekillenen güç ilişkileri kapsamında ele alınmaktadır. Fakat Foucault, iktidar ve ötekinin zihniyet meselesi olduğu kabulüyle hareket etmekte ve bu zihniyetin topluma nüfuz etmesini sağlayan kurumlar aracılığıyla oluştuğunu/ oluşturulduğunu savunmaktadır. Buna bağlı olarak oluşturulan iktidar ve öteki algısı toplumda ve kişiler arası ilişkilerde, makro ve mikro düzeyde görülmektedir. Toplumsal yapı içinde var olan yöneten-yönetilen, çoğunluk-azınlık, yerli-mülteci, üst sınıf-alt sınıf gibi toplumla ilişkilendirilen birçok statü dini, milli, etnik temellere dayanmaktadır. Diğer yandan toplumun kültürel, geleneksel ve düşünsel yapısını oluşturan etmenler kişiler arası ilişkinin dinamiğini oluşturmaktadır. Son dönemlerde ülke yönetimi görevini yürüten hükümet kavramı, devlet ile özdeşleş(tiril)miştir. Bu durum, toplumda iktidar ve öteki kavramını belirgin bir hale getirmiştir. Toplumdan beslenen sinema, bu değişimin oluşturduğu meselelere duyarsız kalmamıştır. Bu çalışmada, Foucault'nun iktidar ve öteki kavramı kapsamında Türkiye'de yaşanan tarihsel olayların yarattığı toplumsal belleğin Emin Alper sinemasına nasıl yansıdığı incelenmiştir. Birinci bölümde, Foucault'nun iktidar ve öteki kavramı üzerine yaptığı tanımlamalar belirlenerek açıklanmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'nin siyasal tarihi iktidar ve öteki ilişkisi kapsamında anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Emin Alper sinemasında iktidar ve öteki ilişkisinin yansımaları Foucaultcu bir bakışla ele alınarak sosyolojik çözümleme yöntemine göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda Emin Alper filmlerinde Türkiye'nin tarihsel arka planına ve politik gündemine yer verildiği, iktidar ve öteki ilişkisinin makro/mikro düzlemde ele alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The power-others concept is commonly addressed in context of the power relations which are often shaped by political views. However, Foucault argues that the power-other concept is a matter of mentality and arises by the institutions which affect the society. Thus, the Power-others concept can be seen in both micro and macro levels. Social statuses that exist in the society such as majority-minority, ruler-ruled, local-refugee, high class-low class, have religious, national and, ethnic basis. On the other hand, factors that influence society's cultural, traditional and mental structure constitute interpersonal relationships. Currently, the government concept is identified with being the state itself. This situation prominents the power-others concepts. Since society nourishes the cinema, it was not indifferent to these kinds of changes. Therefore, this study aimed to examine how the historical events' influences on the collective memory reflects to Emin Alper Cinema, in the context of Foucault's the power-others view. The first section provides an insight on Foucault's power-others definitions. The second part explains Turkiye's political history in the context of power-others relationships. Finally, the third section examines the reflections of power-other relationship in Emin Alper Cinema from Foucault's view through sociological analysis. As a result of the research, it was determined that Turkey's historical background and political agenda were included in Emin Alper's films, and the relationship between power and the other was handled on a macro/micro level.