Yalın yönetim iş performansı ilişkisinde liderlik tarzlarının aracılık rolü: İstanbul örneği
The intermediacy role of leadership styles in lean management business performance relationship: The case of Istanbul
- Tez No: 714196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada yalın yönetim ile görev performansı ve bağlamsal performans ilişkisinde liderlik tarzlarının aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde Bankacılık, eğitim, elektrik ve enerji, maden, sağlık ve tekstil sektöründe çeşitli pozisyonlarda (çalışan, orta ve üst düzey yönetici) çalışan 383 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada tarama modellerinden sıklıkla kullanılan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Aydın (2018) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan“Yalın Yönetim Ölçeği”, Giray ve Güngör (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan“Görev Yönelimli ve İlişki Yönelimli Liderlik Ölçeği”ve Bağcı (2014) tarafından Türkçeye çevrilmiş ve geçerlilik güvenirlik çalışması yapılan“Görev Performansı ve Bağlamsal Performans Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada“çalışan ve yönetici tutumu”,“mesleki tatmin ve iş yükü”ortalamaların“orta düzey”olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte“yönetici ve çalışan tutumu”ile“ilişki ve görev yönelimli liderlik”davranışı ortalamalarının“yüksek düzey”olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada“görev performansı”ve“bağlamsal performans”davranışı ortalamalarının“yüksek düzey”olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada görev performansı ile bağlamsal performans, yönetici ve çalışan tutumu, mesleki tatmin ve iş yükü, hareket israfı stok israfı ve fiziki koşullar, ilişki yönelimli liderlik, görev yönelimli liderlik arasında pozitif yönlü ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan analizler sonucunda yalın yönetim ile göre performansı ve bağlamsal performans ilişkisinde, görev ve ilişki yönelimli liderliğin aracı etkisinin olmadığı bulgusu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca yalın yönetimin göre ve ilişki yönelimli liderliği anlamlı şekilde etkilediği ortaya çıkmıştır. Son olarak görev yönelimli liderliğin bağlamsal performans üzerinde etkisinin olduğu ancak görev performansı üzerinde etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was pointed to decide the interceding role of leadership styles within the relationship between task performance and contextual execution in terms of lean management. The investigation was carried out with 383 individuals working in different positions (employed, middle and senior directors) within the managing an account, education, power and energy, mining, wellbeing and material sectors in Istanbul. Snowball examining strategy was utilized within the research. The relational study model, which is one of the foremost as often as possible utilized overview models, was used within the consider.“Lean Administration Scale”, legitimacy and reliability consider of which was done by Aydın (2018),“Task and Relationship Oriented Leadership Scale”which was adjusted to Turkish by Giray and Güngör (2015) and translated into Turkish by Bağcı (2014). The“Task Performance and Contextual Performance Scale”was utilized. Within the research, it has been uncovered that the midpoints of“representative and director attitude”,“proficient satisfaction and workload”are“direct”. In addition, it was found that the averages of“chief and representative attitude”and“relationship and task-oriented leadership”behavior were“high”. Within the ponder, it was uncovered that the midpoints of“task performance”and“relevant performance”behavior were“high”. Within the inquire about, it has been uncovered that there is a positive relationship between errand execution and relevant performance, supervisor and worker demeanor, proficient fulfillment and workload, waste of development, squander of inventory and physical conditions, relationship-oriented administration, task-oriented authority. To conclude, in the investigation, it was found that assignment and relationship-oriented administration did not have a intervening impact on the relationship between incline administration and relative execution and contextual execution. The study moreover uncovered that lean administration altogether influences both task and relationship-oriented authority. At last, it was revealed that task-oriented authority had an impact on relevant execution, but not on assignment execution.