2020-2021 eğitim öğretim yılı fen bilimleri ders kitaplarının alternatif ölçme ve değerlendirme teknikleri açısından incelenmesi
Examining the science textbooks of the 2020-2021 academic year in terms of alternative measurement and evalution technique
  1. Tez No: 714197
  2. Yazar: MUHAMMET TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında ortaokullarda Fen bilimleri dersinde kullanılan ders kitaplarında yer verilen alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına ne derece yer verildiğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2020-2021 eğitim-öğretim yılında kullanılan 5, 6, 7 ve 8.sınıf fen bilimleri ders kitapları; konu konu, ünite ünite alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımları kapsamında incelenerek veriler elde edilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi esas alınan araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından yayınlanmış ve okullarda temel ders materyali/kaynak olarak kullanılan 5, 6, 7, 8.sınıf fen bilimleri kitabı incelenmiştir. Bu kapsamda, derslerde kullanılan kitaplarda hangi bölümünde, hangi alternatif ölçme ve değerlendirme tekniğine yer verildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak tablolara kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre fen bilimleri ders kitaplarında daha çok geleneksel ölçme değerlendirme tekniklerinin yer aldığı ancak alternatif ölçme değerlendirme tekniklerine ise sınırlı olarak yer verildiği saptanmıştır. Fen bilimleri ders kitapları alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarında sınıf seviyesine göre farklılık gösterdiği görülmektedir. 8.sınıf ders kitaplarında diğer sınıf kademelerine göre daha fazla alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına yer verildiği görülmektedir. Fen bilimleri ders kitap bölümleri incelendiğinde en fazla performans değerlendirme tekniğinin yer aldığı ve en çok etkinlik kitap bölümü kısmında alternatif yaklaşımlara yer verildiği görülmektedir
Özet (Çeviri)
This research, it is aimed to indicate to what extent alternative assessment and evaluation approaches are included in the textbooks used in science courses in secondary schools in the 2020-2021 academic year. In this context, data were obtained by examining the 5,6,7, and 8th-grade science textbooks used in the 2020 2021 academic year within the scope of alternative assessment and evaluation approaches, subject by subject, unit by unit. In the research, which is based on the document review method, which is one of the qualitative research methods, the 5th, 6th, 7th, 8th-grade science books published by the Ministry of National Education Board of Education and Discipline and used as the main course material in schools were examined. In this context, it has been tried to determine which alternative measurement and evaluation technique is included in which part of the books are used in the lessons. The data obtained were recorded in tables using the descriptive analysis method. According to the findings obtained in the research, it was determined that traditional measurement and evaluation techniques are mostly included in science textbooks, but alternative measurement and evaluation techniques are included limitedly. It is observed that sciences textbooks differ in alternative assessment and evaluation approaches by class level. It is seen that there are more alternative assessment and evaluation approaches in 8th-grade textbooks compared to the level of other classes. When the units of science textbook are analyzed, it is seen that most evaluation techniques and most alternative approaches are included in the activity section of the textbook.