18.yüzyıl İngiliz empirisist felsefe geleneğinde estetik ve moral değerlerle ilgili tartışmaların ışığında William Hogarth'ın sanatı
William Hogarth's art in the light of arguments about aesthetic and moral values in the 18th century British empricist philosophy
- Tez No: 714202
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada William Hogarth'ın eserleri ve düşünceleri Lord Shaftesbury, Francis Hutcheson ve David Hume'un etik ve estetik düşünceleri bağlamında emprisizm temelinde açıklanmıştır. Eserlerin incelenmesi için filozofların ve sanatçımızın öne sürdüğü düşünceler ve zihinsel süreçler incelenmiştir. Egoizm düşüncesine karşı oluşturulan özgecilik akımının etkilerinin dört düşünürümüz ve eserleri üzerinde nasıl açığa çıktığı bu çalışmada ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works and thoughts of William Hogarth are explained within the framework of empiricism; in which we consider the ethical and aesthetic considerations of Lord Shaftesbury, Francis Hutcheson and David Hume. In order to examine their works, the thoughts and mental processes mooted by the philosophers and artist have been construed. This study explores the effects of the altruism movement formed against the idea of egoism were manifested in our four thinkers and their works.