Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutum, özyeterlik ve motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of primary school teachers' attitudes, self-efficacy and motivation towards distance education
  1. Tez No: 714201
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutum, özyeterlik ve motivasyonlarının incelenmesidir. Bu çalışmada, betimsel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Kocaeli İli'nde görev yapan 403 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Öğretmen Özyeterlik Ölçeği, Motivasyon Ölçeği, Uzaktan Eğitime Karşı Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Covid-19 pandemi tedbirleri dolayısıyla internet (Google formlar) üzerinden anket formu yayınlanmıştır. Nicel veriler analiz edilmeden önce dağılımlarının normalliği incelenmiştir. Uzaktan Eğitime Karşı Tutum Ölçeği, Motivasyon Ölçeği, Öğretmen Özyeterlik Ölçeği için tüm alt boyutlarıyla normallik analizi gerçekleştirilmiş olup tüm boyutların normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla parametrik analizler uygulanmış olup t testi, ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada p anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes, self-efficacy and motivations of primary school teachers towards distance education. In this study, the relational survey model, which is one of the descriptive research types, was used. The research was carried out with 403 primary school teachers working in Kocaeli Province. Teacher Self-Efficacy Scale, Motivation Scale, Attitude towards Distance Education Scale and Personal Information Form developed by the researcher were used as data collection tools. Questionnaire technique was used as data collection tool. Due to the Covid-19 pandemic measures, a questionnaire form has been published on the internet (Google forms). Before analyzing the quantitative data, the normality of their distribution was examined. Normality analysis was performed with all sub-dimensions for the attitude scale towards distance education, the Motivation Scale, and the teacher self-efficacy Scale, and it was concluded that all dimensions showed a normal distribution. Therefore, parametric analyzes were applied and t-test, ANOVA and correlation analyzes were used. In the study, the p significance value was taken as