التَّنَاصُّ فِي ثُلاثيَّة نَجيب مَحفوظ -دراسة في ضوء علم لغة النص
Necib Mahfuz'un üçlemesinde metinlerarasılık - metin dilbilimi ışığında bir araştırma
- Tez No: 714203
- Danışmanlar: PROF. DR. HUSEYİN HAMUDE, DOÇ. DR. AZZE ŞİBL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2012
- Dil: Arapça
- Üniversite: Cairo University (جامعة القاهرة)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, Necip Mahfuz'un üçlemesinde metinler arasılık konusunu ele almaktadır (Metin dilbilimi ışığında yapılan bir araştırmadır). Çalışma, gerçekçi romanın dilbilimsel araştırmasında metin dilbilimini sistematik bir temel olarak almıştır buna göre metinlerarasılık, edebi metin içerisindeki çeşitli kaynakları ile ele alınmıştır. Çalışma bir giriş ve altı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında metinlerarasılık terimi, önceki araştırmalar, ana plan ve araştırma yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölüm bağlam, metin kavramı ve söylemi ile bağlamın arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. İkinci bölüm metinlerarasılığın kaynakları ve farklı alt sınıflandırmalarını ele almaktadır. Üçüncü bölüm doğrudan ve dolaylı metinlerarasılık arasında metinlerarasılık türlerini içermektedir. Bunu gerçekleştirmek için edebi çalışma içinde metinlerarasılığın dağılımını açıklayan istatiksel tablolar oluşturulmuş, sonra metinlerarasılığın roman yapısı ve anlam üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Dördüncü bölüm edebi çalışmanın içindeki açık ve örtülü bağlantıları, beşinci bölüm edebi metin içindeki farklı metinlerarasılığın anlamları ve bunun alıcının kabuledilebilirliği üzerindeki tesiri ele alınmış, böylece metinlerarasılığın anlamları ve edebi çalışmanın öğelerini –bunlar yazar, okur ve metin veya edebi romandır- birbirine bağlayan ilişki yolu ile Necip Mahfuz'un maksadı hakkında görüşler tamamlanmıştır. Altıncı ve son bölüm metinlerarasılık ve üçlemede rolü tekrarlanan –her karakterin kendine has ve farklı bir sorunu vardır. Ahmed Abdulcevad, Emine Hanım karakteri gibi- karakterlerin metinlerarasılığı yolu ile edebi türün yapısı ele alınmaktadır. Aynı şekilde bu bölüm bu karakterlerin toplumda kendilerini kuşatan olaylarla etkileşimini ve onlarla uyuşma ve uyuşmazlık durumunu ele almaktadır. Tez (üçlemede) metinlerarasılık türlerinin çeşitlendiği gibi sonuçlarla sona ermiştir. Necip Mahfuz ayrı ayrı her karaktere ait kültürel değerden bahsetmek için metinlerarasılığı kullanmıştır. Bu şekilde metinlerarasılığın Mısır toplumu içinde gerçekleşen tarihi olayları anlatmada payı olmuştur. Bu tez farklı manaların anlaşılmasında metin dilbilimin büyük katkısı olacağı için Arap dili araştırmaları ve Arap dil bilginlerinin edebi metinlerle ilgilenen dilbilim olarak metin dilbiliminde çalışmalarının genişlemesini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at highlighting the intertextuality in Naguib Mahfouz's trilogy through analyzing the language of the text. This analysis is part of a linguistic study of the realistic novel represented here in Naguib Mahfouz's trilogy (biin El Kasserine – Qasr El Shooq - Elsokkariiah). Thus, this study will disclose the multiple levels of intertextuality as shown in the literary texts. This study comes in an introduction and six chapters. Chapter I focuses on intertextuality in relation to the social and cultural contexts of the Egyptian society as seen by Naguib Mahfouz. Chapter II presents the several forms of intertextuality as shown in Mahfouz's trilogy. Chapter III presents the concept of intertextuality in its numerous forms whether implicit or explicit. Chapter IV studies the implicit and explicit intertextuality within the studied literary texts. Chapter V underscores the implications of the numerous forms of intertextuality used by Mahfouz in the literary texts under analysis.