Kolorektal kanserlerde tümör infiltre lenfosit oranı'nın histopatolojik parametrelerle ilişkisi ve sağkalıma etkisi
The effect of tumor-infiltrating lymphocytes on survival and its relationship with histopathologic parameters in colorectal cancer
  1. Tez No: 714213
  2. Yazar: İSRA SERDA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Pathology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler (KRK) erken tanı yöntemlerinin ve tarama programlarının yaygınlaşmasıyla özellikle 50 yaş altında insidansı arttığı gösterilmiştir. Dünya genelinde kadınlar ve erkekler arasında en sık görülen üçüncü kanser çeşididir. Bu nedenle prognostik faktörlerin belirlenmesi ve bireysel tedavinin giderek yaygınlaşmasıyla yeni tedavi modalitelerinin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Tümör hücreleri ve immün yanıt arasındaki ilişki diğer kanser türlerinde olduğu gibi kolorektal kanserlerde de aydınlatılması gereken bir konudur. Bu doğrultuda Tümör infiltre lenfosit oranı (TIL) 'nın KRK'de sağkalım ve diğer faktörlerle ilişkisi araştırıldı. Yöntem: Opere olan KRK'li hastaların dosyaları ve patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Tanı anında metastatik olmayan hasta grubu çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların patoloji piyesleri arşivden çıkarılarak histopatolojik olarak incelendi ve TIL oranları düşük ve yüksek olarak kategorize edildi. TIL oranları ile klasik diğer faktörlerin prognoz üzerine etkisi araştırıldı. Bulgular: Tek değişkenli analizlerde tümörün N evresi hem HSS (hastalıksız sağkalım süresi) hem de GSS (genel sağkalım süresi) üzerine anlamlı etkili bulunurken CEA düzeyi, T evresi, TNM evresi, lenfatik invazyon, vasküler invazyon ve TIL oranı HSS ile anlamlı bulunmuştur. Tek değişkenli analizde anlamlı bulunanlar çok değişkenli analizle incelendiğinde CEA düzeyi ve TIL oranı sağkalım ile anlamlı bulunmuştur. TIL oranı hastalıksız sağkalım üzerinde tek değişkenli analizde p değeri 0.046, çok değişkenli analizde p değeri 0.048 bulunmuştur. Sonuç: Tümör infiltre lenfosit oranı hastalıksız sağkalımla ilişkili bulunmuştur. Bu analizde genel sağkalım süresi eğrileri anlamlı olarak etkilenmese de TIL'in KRK'de bağımsız prognostik faktör olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancers (CRC) have been shown to have an increased incidence, especially under the age of 50, with the widespread use of early diagnosis methods and screening programs. It is the third most common type of cancer among men and women. Therefore, it has become important to identify prognostic factors and develop new treatment modalities with the increasing widespread use of individual therapy. The relationship between tumor cells and the immune response is an issue that needs to be elucidated in CRC as in other types of cancer. Accordingly, the relation of tumor-infiltrating lymphocyte ratio (TIL) with survival and other factors in CRC was investigated. Methods: Medical history and pathology reports of patients with CRC who were operated were retrospectively analyzed. The patient group that was not metastatic at the time of diagnosis was excluded in the study. The pathology samples of patients were examined histopathologically and the TIL ratios were categorized as low and high. The effects of TIL rates and other classical factors on prognosis were investigated. Results: In univariate analyzes, the N stage of the tumor was found to be significantly effective on both HSS (disease-free survival time) and GSS (overall survival time), while CEA level, T stage, TNM stage, lymphatic invasion, vascular invasion and TIL ratio were found to be significant with HSS. CEA level and TIL ratio were found to be significant with survival in multivariate analysis. The TIL ratio on disease-free survival was found to have a p-value of 0.046 in univariate analysis, and a p-value of 0.048 in a multivariate analysis. Conclusion: Tumor-infiltrating lymphocyte ratio was associated with disease-free survival. Although the overall survival is not significantly affected in this analysis. This study suggests that TIL may be an independent prognostic factor in CRC.