Difüz büyük B hücreli lenfoma hastalarında tedavi öncesi PET-BT'de metabolik tümör volüm değerlendirmesinin prognoz açısından önemi
Prognostic value of metabolic tumor volume measured by pre-treatment PET-CT in patient with diffuse large B-cell lymphoma
  1. Tez No: 714214
  2. Yazar: TUĞBA USTA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İç Hastalıkları, Hematology, Radiology and Nuclear Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ. Difüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) hastalarında prognoz belirlemenin tedavi başarısındaki önemi nedeniyle yeni prognoz belirleyici bir yöntem olarak evreleme Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) görüntülemelerinden hesaplanabilen metabolik tümör volümünün prognoz belirlemeye katkısını değerlendirmek istedik. YÖNTEM. Üç merkezli yapılan çalışmamızda 2015-2020 yılları arasında difüz büyük B hücreli lenfoma tanısı almış olan 117 erişkin hasta verisi tarandı. Tanı anındaki Pet-CT görüntüsüne ulaşabildiğimiz, antrasiklin bazlı tedavi alan 55 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tanı anındaki demografik özellikleri, serum laktat dehidrogenaz (LDH), albümin, B2 mikroglobülin, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans skoru, Ann-Arbor evresi, kemik iliği ve ekstranodal tutulumu, tam yanıt (TY), parsiyel yanıt (PY), progresif hastalık (PH), progresyona kadar geçen süre (PFS) ve genel sağkalım (OS) durumları incelendi. Hastaların tanı anındaki PET-BT metabolik parametrelerinden maksimum standart tutulum değeri (SUVmax), ortalama standart tutulum değeri (SUVmean), toplam metabolik tümör volümü (TMTV), total lezyon glikolizis (TLG) değerleri belirlendi. TMTV ölçümleri LIFEx yazılımı ile yapıldı. TMTV eşik değeri X-tile programı ile hesaplandı. Saptanan varyantların korelasyonu ve prognostik önemi incelendi. BULGULAR. Çalışmaya alınan hastaların 26'sı (%47.3) kadın, 29'u (%52.7) erkekti. Olguların yaş aralığı 23-85 yıl olup yaş ortalaması 61 olarak saptandı. 60 yaş ve altı 24 (%43,6), >60 yaş 31 (%56,4) hasta belirlendi. Ortalama süresi 22±17 aydır. Hastaların 14'ü (%25,4) erken evrede iken; 41 hasta (%74,6) ileri evrede idi. Ekstranodal tutulumu olan 30 (%54,5) hasta varken, dalak tutulumu olan 15 (%27,3) hasta belirlendi. 3 yıllık genel sağkalım oranı %62,8 ve 3 yıllık progresyonsuz sağkalım oranı %57,8 olarak hesaplandı. En optimal eşik değer olarak belirlenen 904 cm3 değeri PFS (HR = 3.48 [% 95 CI, 1.410-8.588], p = 0.004) ve OS (HR = 2.446 [% 95 CI, 0.923- 6.484], p = 0.062) için doğrulandı. ECOG performans skoru (p=0.002), NCCN-IPI (p=0.014), albümin düzeyi (p≤0.001), B2 mikroglobülin (p:0.033) parametrelerinin genel sağkalım üzerinde etkileri görüldü. Progresyonsuz sağkalımda ise ECOG performans skoru (p=0.029), NCCN-IPI (p=0.014), albümin düzeyi (p≤0.001), LDH düzeyi (p=0.020), B2 mikroglobülin (p=0.023) parametrelerinin etkili olduğu belirlendi. SONUÇ. Total metabolik tümor volümünün hastaların progresyonsuz sağkalımını öngörmede önemli bir gösterge olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. We aimed to evaluate the contribution of the metabolic tumor volume, which can be calculated from pre-treatment Positron Emission Tomography-Computed Tomography (PET-CT), to determine the prognosis, as a new prognosis determinant method in patients with diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL). METHODS. In our three-center study, data of 117 adult patients diagnosed with diffuse large B-cell lymphoma between 2015 and 2020 were scanned. Fifty-five patients who received anthracycline-based treatment, for whom we could access the PET-CT image at the time of diagnosis, were evaluated retrospectively. Demographic characteristics of the patients at the time of diagnosis, serum lactate dehydrogenase levels (LDH), serum albumin levels, B2 microglobulin, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performance score, Ann-Arbor stage, bone marrow and extranodal involvement, complete response (CR), partial response (PR) , progressive disease (PD), time to progression (PFS), and overall survival (OS) were examined. The maximum standard uptake value (SUVmax), mean standard uptake value (SUVmean), total metabolic tumor volume (TMTV), and total lesion glycolysis (TLG) values were determined from PET-CT images at the time of diagnosis. TMTV measurements were made with LIFEx software. TMTV threshold value was calculated with X-tile program. The correlation and prognostic significance of the variants detected were examined. RESULTS. Among all 51 patients included in the study, 26 (47.3%) were female and 29 (52.7%) were male. The age range of the cases was 23-85 years, with a mean age of 61. 24 (43.6%) patients aged 60 and younger, and 31 (56.4%) patients aged >60 years were identified. Its average duration is 22 ± 17 months. While 14 of the patients (25.4%) were in the early stage; 41 patients (74.6%) were at advanced stage. While there were 30 (54.5%) patients with extranodal involvement, 15 (27.3%) patients with splenic involvement were identified. The 3-year overall survival rate was 62.8% and the 3-year progression-free survival rate was 57.8%. The most optimal threshold value of 904 cm3 was confirmed for PFS (HR = 3.48 [95% CI, 1.410-8.588], p = 0.004) and OS (HR = 2.446 [95% CI, 0.923- 6.484], p = 0.062). Effects of ECOG performance score (p = 0.002), NCCN-IPI (p = 0.014), albumin level (p≤0.001), B2 microglobulin (p: 0.033) parameters on overall survival were observed. ECOG performance score (p = 0.029), NCCN-IPI (p = 0.014), albumin level (p≤0.001), LDH level (p = 0.020), B2 microglobulin (p = 0.023) parameters were found to be effective in progression-free survival. CONCLUSION. It has been shown that the total metabolic tumor volume can be an important indicator in predicting the progression-free survival of patients.