5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa göre gümrük kaçakçılığı suçları
Customs smuggling crimes according to Anti-Smuggling Law no. 5607
- Tez No: 714231
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kaçakçılık, kanun koyucu tarafından alım satımı belli usullere bağlanmış, bazı aşamalarda vergilendirilmiş veyahut tamamen yasaklanmış ürünlerin öngörülen sistem dışında ticari faaliyetlere konu edilmesi, ülkeye sokulması, ülke dışına çıkarılması veya bulundurulmasıdır. Kaçakçılık, sınırları belli organize bir güç olarak devlet veya devlet benzeri yapıların olduğu her yerde geçmişten beri var olagelmiştir. Temelinde ekonomik gerekçelerin olduğu kaçakçılığın otoritelerce yasaklanması da son derece olağandır. Kaçakçılık tarihin her döneminde var olmuş, sosyolojik ve ekonomik tabanlı bir olgudur. Devletlerin ekonomik politikalarının doğru işletilmesi, vergi gelirlerinin toplanması, uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesi, iç piyasa parametrelerinin korunması ve adil rekabet ortamının var olması için bazı fiiller 5607 sayılı kanunla yaptırım altına alınmıştır. Kaçakçılığın konusuna göre bazı eylemleri kaçakçılık olarak niteleyen pek çok kanuni düzenleme bulunmaktadır. Bu çalışmada 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 3'üncü maddesi en güncel haliyle her bir suç açısından korunan hukuki değer, maddi ve manevi unsur ve özel görünüş şekilleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smuggling is the subject of commercial activities outside of the foreseen system, bringing into the country, taking out of the country or keeping the products, the purchase and sale of which is subject to certain procedures, taxed at some stages or completely prohibited by the legislator. Smuggling has existed since the state or state was mentioned as a certain organized force. It is also very common that smuggling, which is based on economic reasons, is prohibited by the authorities. Smuggling is a sociological and economically based phenomenon that exists in every period of history. In order to operate the economic policies of the states correctly, to collect tax revenues, to fulfill international obligations, to protect the domestic market parameters and to have a fair competition environment, some actions have been sanctioned by Law No. 5607. There are many legal regulations that describe some actions as smuggling according to the subject of smuggling. In this study, article 3 of the Anti-Smuggling Law No. 5607, in its most up-to-date version, the legal value, material and moral elements and special appearances protected for each crime were examined.