Üroloji polikliniğine başvuran ve aşırı aktif mesane bulguları saptanan hastalarda çocukluk çağı travmaları ve depresyon varlığının sorgulanması
Questioning of childhood trauma and depression in patients applied to the urology clinic and with over active bladder findings
- Tez No: 714232
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK GÖRÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Aşırı aktif mesane (AAM) insanların iş üretkenliği, cinsel sağlığı ve ruh sağlığını etkileyen önemli bir hastalıktır. AAM'nin etyoloji net olmasa da fiziksel ve cinsel travmalarda son dönemde suçlanmıştır. Bizde çalışmamızda daha geniş kapsamlı bir tanımlama olan çocukluk çağı travması ile AAM ilişkisini araştırdık. Metod: Nisan 2020- Eylül 2020 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran ve AAM semptomları olan 40 ve de AAM semptomu bulunmayan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. 18 yaş altındaki hastalar, üriner sistem anomalisi olan ve cerrahi öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların AAM durumunun değerlendirilmesi validasyonu yapılmış olan Uluslarası Kontinans Sorgulama Anketi Kısa Formu (ICIQ-SF), Aşırı Aktif Mesane Anketi (OAB-V8), Pelvik Taban Distres Envanteri(PFDI-20), İnkontinans Yaşam Kalitesi Skorlaması(SEAPİ) ve Beck Depresyon anketleri hem kontrol gubuna hem de hasta grubuna kendileri tarafından doldurtuldu. Bulgular:Yaş ortalamaları sırasıyla Grup 1 ve Grup 2'de 47,82 ± 14 ve 45,12 ± 15 (p=0,398), VKİ sırasıyla 29,35 ± 6,13 ve 27,70 ± 5,64 kg/m² idi (p=0,215).
Özet (Çeviri)
Objectives: Overactive bladder (OAB) is an important disease affecting people's work productivity, sexual health and mental health. Although, the etiology of OAB is not clear, it has recently been accused of physical and sexual trauma. In our study, we aimed to investigate the relationship between childhood trauma, which is a more comprehensive definition, and OAB. Method: Between April 2020 and September 2020, 40 patients with OAB symptoms and 40 patients without OAB symptoms, who applied to our outpatient clinic, were included in the study. Patients under 18 years of age, patients with urinary system anomalies and surgical history were excluded from the study. International Continence Inquiry Questionnaire Short Form (ICIQ-SF), Overactive Bladder Questionnaire (OAB-V8), Pelvic Floor Distress Inventory (PFDI-20), Incontinence Quality of Life Scoring (SEAPI), and Beck Depression questionnaires, which have been validated for the evaluation, were filled by patients and control group. Results: Mean age was 47.82 ± 14 and 45.12 ± 15 (p = 0.398) in Group 1 and Group 2, respectively, and mean BMI was 29.35 ± 6.13 and 27.70 ± 5.64 kg / m², in Group 1 and Group 2, respectively(p = 0.215). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age and BMI.