Varikoselli hastalarda lokal anestezi altında modifiye Ivanissevich usulü varikoselektominin uygulanması
Varicocelectomy application by modified Ivanissevich's method to the patients with varicocele under local anesthesia
  1. Tez No: 71425
  2. Yazar: YUNUS UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
55 ÖZET Varikosel çeşitli faktörlerle."testislerde trofik bozukluklara sebep olarak subfertilite ve infertiliteye neden olduğundan teşhis edildiğinde derhal cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Preoperatif ve postoperatif semen analizleri yaparak sı- perm kalitesinde önemli düzelmeler olduğunu kaydettik. Ancak lokal anestezi altında yapılan modifiye Ivanissevioh usulü varikoselektomi ile genel anestezi altında yapıdan Deen - Lewis usulü varikoselektomi arasında sperm kalitesindeki düzelmeler bakımın dan bir fark göremedik. Lokal anestezi ile yapılan modifiye Ivanissevioh usulü varikoselektomi genel anestezi ile yapılan Deen - Lewis usulü varikoselektomiden %50 oranında ucuza mal olmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan modifiye Ivanissevioh metodunun yüksek venligasyonunda pratik, emin ve seçkin cerrahi bir metod olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Because varicocele leads to trophic disturbances in testes by means of several factors, causing subfertility and infertility, surgical intervention should immediately be made as soon as it is diagnosed. By pre - and postoperative semen analyses, it was obser ved that there was marked improvement in quality of sperm. However, there was no difference with respect to improvement in sperm quality between varicocelectomy by modified Ivanissevich. s method under local anesthesia and that of Been - Lewis under general anesthesia. The former is cheaper than the former at arate of 50 %. Thus^we concluded that modified Ivanissevich' s method under local anesthesia is a practical, unique, safe method in upper vein ligation,