Sürfaktanın sıçanlarda planlanan random fleplerde flep yaşayabilirliği üzerindeki etkisi
The effect of lung surfactant on random skin flap survival in rats
- Tez No: 714271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Plastik cerrahide gerek kanser cerrahisi gerekse travma sonrası oluşan doku defektlerinin onarımında sık kullanılan random paternli (rastgele eksenli) fleplerde, sürfaktanın flep yaşayabilirliğine etkisinin araştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız deneysel olarak Akdeniz Üniversitesi Hayvan Deneyleri Laboratuvarında 4 eşit gruptan oluşan toplam 40 adet sıçan üzerinde yapılmıştır. Sıçan sırtında planlanan 9x3 cm'lik kaudal bazlı random fleplerde sürfaktan bir gruba topikal bir gruba intradermal uygulanmış olup bu gruplar hem kontrol gurubu ve hem de etkinliği kanıtlanmış olan delay (cerrahi geciktirme) grubu ile kıyaslanmıştır. Kıyaslamalar yaşayan alan yüzdeleri ve patolojik bulgularla yapılmıştır. BULGULAR: Flep yaşayan alan oranı kontrol grubunda topikal grubuna (p=0,007) ve delay grubuna (p=0,001) göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: We aim to determine the effect of lung surfactant treatment on the survival of random skin flaps that are commonly used to cover the tissue defects either after trauma or cancer surgery in the plastic surgery field. MATERIALS AND METHODS: Our study was performed experimentally on a total of 40 rats, consisting of 4 equal groups, in the Experimental Animal Laboratory of Akdeniz University. Surfactant was applied topically in one group and intradermally in another group, in 9x3 cm caudally based random flaps elevated on the back of the rats, and these groups were compared with the control group and the surgically delayed group with proven efficacy. Comparisons were made with percentages of necrosis and viable areas and pathological findings. RESULTS: The persentage of survival area was found to be significantly lower in the control group compared to the topical group (p=0.007) and the delay group (p=0.001).