Çözücü karışımlarından surfaktant çözeltilerin viskoziteleri
  1. Tez No: 29504
  2. Yazar: HÜSNİYE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Jones-Dole viskozite denklemi, seyreltik çözeltiler- deki iyon-çözücü etkileşimine oldukça başarılı yorumlar getirmektedir. Konsantre çözeltilerde, iyon-iyon ve iyon-çözücü etkileşimleri oldukça karmaşık bir hal alır ve basit Jones-Dole denklemi, bu hal için başarı göstermez. Karışım çözeltilerde iyon-çözücü etkileşimlerinin analizi için, genellikle amid-su sistemleri seçilir. Bu çalışmada, N.N dimetil asetamid-su karışımı için de NaCl' nin viskozite p katsayısı, çözeltilerde strüktür değişikliklerini yorumlamada kullanılmıştır. Viskozite ölçümleri 25°C ± 0,01°C de, Haake Falling Ball tipi viskozimetre ile yapılmıştır. Çözeltilerin yoğunlukları da 10 mi' lik piknometre ile sabit sıcaklıktaki su banyosu içerisinde ölçülmüştür. Elektrolit konsantrasyonu arttıkça çözeltinin spesifik viskozitesinde azalma meydana gelmiştir. Bir başka açıdan sistemdeki DMA oranı arttıkça çözeltinin viskozitesi de artmıştır. Bu sonuçlara dayanarak, sistemdeki DMA miktarı arttıkça, Naci'nin strüktür bozucu etkisinin azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is widely believed that the Jones-Dole equation of viscosity is quite successfull in giving a reasonable in terpretation of ion-solvent interaction in dilute solutions. In concentrated solutions, the ion-ion and ion-solvent inte ractions becomes too complicated and the simple Jones - Dole equation fails. In order to analyse the ion-solvent interac tions generally amid-water systems has been selected as mixed solution. In the present study, viscosity B coefficient for sodium chloride in N,N-dimethylacetamid - water mixtures has been determined to interpret the structural changes in the solutions. Viscosity measurements were made in the Haake Falling Ball viscosimeter at 25°C ±0,01°C. The densities of solutions were determined with the aid of a pycnometer of 10ml capacity in the constant temperature bath. It is observed that the specific viscosity of solu tion has decreased as the concentration of added electrolytes increases. On the other hand, the viscosity of solution has increased as the ratio of DMA in the system increases. Based on these results, it can be said that the st ructure breaker effect of NaCl has been decreased by the ad dition of DMA to the system.