Farklı üvea hastalıklarında arka vitre dekolmanı dinamiklerinin ve vitreomaküler arayüzey patolojilerinin incelenmesi
A comprehensive analysis of posterior vitreousdetachment dynamics and vitreomacular interfacepathologies in patients with different uveitis entities
  1. Tez No: 714304
  2. Yazar: MEDİNE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Arka vitre dekolmanı birçok faktör tarafından etkilenebilen fizyolojik bir süreçtir. Bu araştırmanın amacı oküler inflamasyonun arka vitre dekolmanı dinamikleri ve ilgili vitreomaküler arayüzey patolojilerinin gelişimi üzerine etkisini incelemektir. YÖNTEM: İMÜ Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniği üvea biriminde takipli 870 üveit hastasının dosyaları retrospektif olarak incelendi. Optik koherens tomografi (OCT) görüntüleri görüntüleme sisteminde kayıtlı olan 533 hasta (238 erkek, 295 kadın, yaş ortalaması:42,3 yıl) tamamının görüntülerine erişilerek ve 300 sağlıklı kontrol (132 erkek, 168 kadın, yaş ortalaması:39,5 yıl) ile karşılaştırıldı. Tüm OCT görüntüleri yeniden incelenerek; Vitreomaküler Traksiyon Çalışma Grubu sınıflama kriterleri'ne göre arka vitre dekolmanı (AVD), epiretinal membran (ERM), maküla deliği, lamellar maküla deliği, psödohole, vitreomaküler traksiyon ve vitreoşizis lezyonları tanımlandı ve evrelendi. BULGULAR: AVD sıklığı üveit hastaları ile sağlıklı kontroller arasında benzerdi (p=0.177). Ancak 40 yaşının üzerindeki hastalarda AVD gelişim oranı 40 yaş ve altı hastalara kıyasla daha yüksekti (p=0.001).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Posterior vitreous detachment is a physiological process that can be affected by various factors. The aim of this study was to evaluate the influence of uveitis on posterior vitreous detachment dynamics and related vitreomacular interface pathologies. METHODS: The files of 870 uveitis patients followed at IMU Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcın City Hospital, Ophthalmology Department, Uveitis Division were retrospectively studied. The optical coherence tomography (OCT) images of 533 patients (238 male, 295 female, mean age:42,3 years) could be reached through the data base and were compared with the OCT images of 300 healthy control subjects (132 male, 168 female, mean age:39,5 years). All OCT images were reviewed again and were classified according to Vitreomacular Traction Study Group criteria for the presence and grading of posterior vitreous detachment (PVD), epiretinal membrane (ERM), macular hole, lamellar macular hole, pseudohole, vitreomacular traction and vitreoscisis. RESULTS: PVD rate was similar between the patients and control subjects (p= p=0.177). PVD was more common in patients above the age of 40 compared to the patients at the age of 40 and below (p=0.001).