Aksaray ilinde 10-12 yaş grubu spor yapan ve yapmayan çocukların fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi
Analysing of the physical fitness parameters of 10-12 aged active and inactive children in Aksaray
  1. Tez No: 157473
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2004 Şükran AKAR Danışman Yrd. Doç. Dr. Hasan AKKUŞ Aksaray İlinde 10-12 Yaş Grubu Spor Yapan ve Yapmayan Çocukların Fiziksel Uygunluk Parametrelerinin İncelenmesi Araştırmada, düzenli egzersiz yapan sporcu grup (n=60) yaş ortalaması 1 1,18 ± 0,73 yıl ile düzenli spor eğitimi almayan grup (n=122) yaş ortalaması 1 1,31 ± 0,69 yıl arasında fiziksel uygunluk parametreleri açısından farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Gruplar araştırmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Grupların yaş, boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), dikey sıçrama, anaerobik güç, pençe, bacak ve sırt kuvveti, Maksimal oksijen tüketimi (max. V02), 30 m sprint ve vücut yağ yüzdesi parametreleri ölçülmüştür. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre, yaş ve boy parametrelerinde 0,05 düzeyinde anlamlı farklılığa rastlanmamıştır, (p > 0,05) Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre, kilo, beden kitle indeksi, dikey sıçrama, anaerobik güç, esneklik, bacak kuvveti, sırt kuvveti, pençe kuvveti, max. V02, 30 m sprint ve vücut yağ yüzdesi parametrelerinde 0,01 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Instate of Health Science Traning Education Science MASTER THESIS / KONYA 2003 Şükran AKAR Advisor Asist. Prof. Hasan AKKUŞ Analysing of the Physical Fitness Parameters of 10-12 Aged Active and Inactive Children in Aksaray The aim of the study was the analysing of the physical fitness prameters of 10-12 aged active and inactive children. Regularly exercising 60 students (1 1. 18 ± 0.73 years old) served as subject was an active group and 122 students (11.31 ± 0.69 years old) who didn't regulary exercise served as another subject was an inactive group. 1 1 physical fitness parameters including the height, weight, body mass index (EMI) vertical jump, anaerobic power, hand grip strenght, leg and back strenght, maximal aerobic power, 30 m sprint running and the percent body fat were measured or calculated. There was no significant difterences between active and inactive groups for age and height parameters at the 0,05 level. There were significant differences between active and inactive groups for 10 parameters including weight, body mass index (BMI) vertical jump, anaerobic power, hand grip strenght, leg and back strenght, maximal aerobic power, 30 m sprint running and the percent body fat at the 0,01 level. At the end of the study it could be concluded that regularly exercising students have better for the physical fitness parameters. 29