Yüzücülere uygulanan core egzersizlerinin fonksiyonel hareket taraması skorları ve sportif performans üzerine etkisi
The effect of core training applied to swimmers functional movement screen scores and sportive performance
  1. Tez No: 558988
  2. Yazar: SONGÜL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzücülere uygulanan core egzersizlerin fonksiyonel hareket taraması (FHT) test skorları ve yüzme dereceleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, 12-15 yaş arası toplam 32 gönüllü çocuk katılmıştır. Çocuklar herhangi bir egzersiz yapmayan kontrol grubu (KG) (N=10), sadece yüzme antrenmanı yapan yüzme grubu (YG) (N=11) ve yüzme antrenmanına ilaveten core egzersiz yapan antrenman grubu (AG) (N=11) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Hem YG hem de AG'da bulunan çocuklar 8 hafta boyunca hafta 4 gün 30dk kendilerine verilen antrenman programlarını uygulamıştır. Çocukların fonksiyonel hareket kalıpları FHT testi ile, 50 m ve 100 m yüzme dereceleri ise kronometre aracılığı ile belirlenmiştir. Çocukların FHT skorları ve yüzme derecelerinin ön testleri ile son testleri arasındaki grup içi farklılığı belirlemede Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, gruplar arası farklılığını belirlemede Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of core exercises applied to swimmers on functional movement screening (FMS) test scores and swimming degrees. A total of 32 volunteers aged 12-15 years participated in the study. Children did not exercise any control group (CG) (N = 10), only swimming training group (SG) (N = 11), and in addition to swimming training core exercise group (EG) (N = 11) divided into 3 groups. Children in both Sg and EG 8 weeks during the week 4 days 30 minutes applied training programs given to them. Functional movement patterns of children were determined by FMS test and swimming degrees of 50 m and 100 m were determined by means of stopwatch Wilcoxson signed ranks test was used to determine intra-group difference between pre-tests and post-tests of FMS scores and swimming degrees of children, and One-Way Anova test was used to determine differences between groups.