Çocukluk çağı ruhsal travmasının MS hastaları ve sağlıklı bireylerde incelenmesi
Mutual examination of childhood mental trauma inmultiple sclerosis patients and healthy individuals
  1. Tez No: 714435
  2. Yazar: AZİZA NURİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmanın amacı, çocukluk çağı ruhsal travmalarının MS hastalığının yaranması ve gelişmesinde ne denli etkisi olduğunu araştırmaktır. Araştırma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğin'de ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüsünde 31.10.2019-30.12.2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin toplanması zamanı hastalara Demografik Bilgiler Formu ile birlikte Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ-28) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) uygulandı. Veri toplama aracının kapsam geçerliliği için uzman görüşü alındı. Veriler IBM SPSS 22.0 programındaanaliz edildi. Güvenilirlik analizi için genel ve her bir alt ölçek için Cronbach alfa ile bakıldı. Geçerlilik analizi için açıklayıcı faktör analizi yapıldı. Örneklem yeterliliği için KMO testi yapıldı. Maddeler arasında korelasyon olup olmadığına bakmak için Bartlett'sTest of Sphericity testi kullanıldı. Veriler normal dağılış göstermediğinden iki bağımsız grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, ikiden çok bağımsız grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar için Dunn testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of theccc study is to investigate the effect of childhood mental traumas on the occurrence and development of MS disease. The research was carried out at Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Neurology Polyclinic and Ondokuz Mayıs University campus between 31.10.2019-30.12.2019. At the time of data collection, the Childhood Mental Trauma Scale (CTQ-28) and HospitalAnxiety and Depression Scale (HAD) were administered to the patients along with the Demographic Information Form. Expert opinion was taken for the content validity of thedata collection tool. Data were analyzed in IBM SPSS 22.0 program. For reliability analysis, Cronbach's alpha was used for general and each subscale. Explanatory factor analysis was performed for validity analysis. KMO test was performed for sample adequacy. Bartlett's Test of Sphericity was used to see if there was a correlation betweenthe items. Since the data did not show normal distribution, Mann-Whitney U test was usedfor comparisons of two independent groups, and Kruskal-Wallis H test was used for comparisons of more than two independent groups. It was done with Dunn's test for multiple comparisons.